Heraldyk: Polska jedynym państwem w Europie, gdzie prezydent nie ma flagi

dodane 01.05.2017 08:30

PAP |

Polska jest jedynym państwem w Europie, a być może i na świecie, gdzie prezydent nie ma własnej flagi. Przywrócenie tej flagi, która nazywana jest chorągwią Rzeczypospolitej, jest konieczne - mówi PAP heraldyk Alfred Znamierowski. Jak dodaje, korona w godle powinna mieć krzyż.

Heraldyk: Polska jedynym państwem w Europie, gdzie prezydent nie ma flagi   Marek Piekara /Foto Gość JASNA GÓRA CZĘSTOCHOWA, BASTION ŚWIĘTEGO ROCHA, SZTANDARY JAZDY POLSKIEJ 1616 ROK OD LEWEJ : JEDWAB MALOWANY STOCKHOLM, WIELKA CHORĄGIEW CEREMONIALNA ZYGMUNTA III WAZY PRZED 1605. POLSKIE ZDOBYCZE SZWEDÓW.

Znamierowski - członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA - wchodzi w skład zespołu, który, z inicjatywy resortu kultury, ma przygotować zmiany w ustawie o godle, barwach i hymnie RP. Według wstępnych planów mają one być gotowe na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Przede wszystkim zmian wymaga wizerunek herbu Rzeczypospolitej, nazywanego niestety w konstytucji i w ustawie, godłem. Godłem jest sam orzeł w koronie, natomiast orzeł w koronie na czerwonej tarczy herbowej jest herbem. Ponieważ nie można na razie znowelizować konstytucji, więc nadal będzie nazywany godłem. Trzeba zmienić jego rysunek dlatego, że w heraldyce mamy dwuwymiarowość, czyli rysunek godła obrysowany czarnymi liniami konturowymi. Od 1927 roku ustawowy wzór polskiego herbu jest wzorem dla reliefu wypukłego, więc to trzeba zmienić" - powiedział Znamierowski.

"Druga rzecz. Nie ma praktycznie ustawowego wzoru samego orła białego w koronie. To też trzeba wprowadzić. Poza tym jest bardzo szeroka dyskusja i wydaje się, że przeważa pogląd, że orzeł powinien mieć koronę zamkniętą. Powiedzmy podobną w rysunku do korony Chrobrego, czyli korony, która była używana przy koronacji większości królów polskich" - dodaje ekspert.

Jak podkreśla, konieczne jest przywrócenie chorągwi Rzeczpospolitej, czyli flagi która przysługiwała prezydentowi RP. "W tej chwili jest proporzec prezydenta, ale on jest używany tylko przy ceremoniach wojskowych. Natomiast nie może go mieć np. na błotniku samochodu, na Pałacu Prezydenckim. Polska jest jedynym państwem w Europie, a być może i na świecie, gdzie prezydent nie ma własnej flagi. Także konieczne jest przywrócenie tej flagi, która nazywana jest chorągwią Rzeczypospolitej" - powiedział Znamierowski.

Jego zdaniem warto w nowej ustawie umieścić załączniki, które będą szczegółowo określać jak eksponować flagę polską z innymi flagami.

"Najstarszą polską barwą narodową był karmazyn, bo to była najcenniejsza barwa bogatej szlachty. Później mieliśmy dwie barwy narodowe - czerwoną i granatową. Następnie mieliśmy sprowadzany, modny w Paryżu, amarant. W czasie Powstania Styczniowego były biało-amarantowe flagi. Następnie w 1919 r., kiedy po raz pierwszy wprowadzono biało-czerwoną flagę państwową, to był prawie karmazyn, ciemna czerwień. Zmieniono ją w 1927 r. na cynober. Od tego czasu praktycznie czerwień polskich flag jest dosyć jasna, bardzo żywa, ostra i chyba taka powinna pozostać" - mówi Znamierowski.

Jego zdaniem należy się zastanowić także nad detalami godła. "To, co namalował Andrzej Heidrich jest niemal tożsame z tym co zaprojektował architekt Zygmunt Kamiński w 1927 r. Otóż Kamiński nie był heraldykiem w związku z tym popełnił kilka błędów. Najbardziej kardynalnym błędem jest barwa łap. Otóż tylko pazury są złote, a całe łapy poniżej upierzenia powinny być złote. Tak zawsze było od 1295 roku" - powiedział.

"Błąd jest w koronie. Ta korona jest złotą czapką, bo między tymi kwiatonami na górze, które są w kształcie lilii nie ma prześwitów i nie widać koloru czerwonego między nimi. W związku z tym jest to korona lita, złota jakiej nigdy nie było ani w heraldyce, ani w rzeczywistości. Jeżeli będzie korona zamknięta, to korona zamknięta zawsze ma krzyż. Nie ma korony zamkniętej królewskiej bez krzyża. Taka była właśnie korona Chrobrego i taka, zdaniem bardzo wielu heraldyków, ale nie tylko, powinna być na głowie naszego orła" - mówi Znamierowski.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, PAP, ŚWIĘTO

Przeczytaj komentarze | 28 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 6 JAWA25 11.05.2017 18:28
nudny i nic niewnoszący komentarz - chyba twój gościu 14:09
Plusów: 7 Gość 05.05.2017 22:01
Niezalogowany użytkownik mnóstwo słów, zero treści
Plusów: 0 Gość 05.05.2017 14:09
Niezalogowany użytkownik Po co ten komentarz?
Skoro nie jest potrzebna flaga prezydenta - to po co ten komentarz?
Skoro nie jest to temat religijny - to po co ten komentarz?
Skoro nie znasz pana Znamierowskiego i nie jest dla Ciebie żadnym autorytetem - to po co ten komentarz?
Skoro orzeł nie powinien mieć korony zamkniętej, bo Chrobry, bo orzeł piastowski, bo orzeł jagielloński - to po co ten komentarz?
Skoro czerwień ma pozostać bez zmian, to po co wspominać o tym, że po co o tym wspominać?
i wreszcie - skoro sprawa koloru łap nie spędza Ci snu z powiek - - to po co ten długi, nudny i nic niewnoszący komentarz?

Bo mój jest dla rozrywki. Dobrze się bawiłem wytykając Ci histeryczną hipokryzję :)
Plusów: 3 Gość 05.05.2017 14:05
Niezalogowany użytkownik jest cokolwiek, co szanujesz? Boga nie, Urzędu prezydenta nie, godła narodowego nie.... Matkę też mieszasz z błotem?

wszystkie komentarze >

Reklama