107,6 FM

Morawiecki: Decyzja Moody’s jest racjonalna

Agencja podniosła perspektywę ratingu Polski z „negatywnej” do „stabilnej”.

Agencja Moody’s pozostawiła rating Polski na niezmienionym poziomie. Podnosząc jego perspektywę wycofała się z decyzji sprzed roku.

– Dzisiejszą  decyzję agencji ratingowej Moody’s o podniesieniu perspektywy polskiego ratingu należy ocenić jako racjonalną – ocenił minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. – Ryzyka, które agencja dostrzegała rok temu – obniżając perspektywę – nie zmaterializowały się, wręcz przeciwnie. Zresztą agencja sama to przyznaje, odnotowując na przykład, że sytuacja fiskalna była w 2016 r. lepsza niż oczekiwania analityków agencji. Cieszy też fakt, że opinia agencji opiera się na rzeczowej analizie danych i odnosi się do faktycznego stanu tak gospodarki, jak i finansów publicznych – powiedział Morawiecki.

– Z zadowoleniem też trzeba przyjąć fakt, że agencja docenia potencjał programów gospodarczych rządu i Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, których celem jest kluczowe w naszej ocenie zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Warto także podkreślić, że jako jedną z mocnych stron Moody’s wskazuje system instytucjonalny – dodał.

W komunikacie opublikowanym po zamknięciu amerykańskich giełd, Moody’s poinformował, że postanowił utrzymać długoterminowy rating Polski na poziomie A2 i jednocześnie zmienić jego perspektywę, którą ze „stabilnej” do „negatywnej” sprowadził w maju ubiegłego roku.

Jako uzasadnienie decyzji podano ograniczenie ryzyka nadmiernego poluzowania polityki fiskalnej (deficyt poniżej 3 proc., a dług publiczny ustabilizuje się blisko obecnego poziomu ok. 55 proc. PKB), jak również to, że działania rządu niosą mniejsze ryzyka dla klimatu inwestycyjnego i napływu inwestycji.

Analitycy Moody’s zauważyli m.in., że w 2016 r. deficyt budżetowy (liczony według zasad Eurostatu, które rozkładają na kilka lat wpływy z aukcji częstotliwości LTE) wyniósł 2,4 proc. wobec 2,6 proc. w 2015 r. i oczekiwaniach na poziomie 2,8 proc. Jak zauważa agencja, niższy deficyt związany jest z wyższymi wpływami z podatków – w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 r., w pierwszych trzech miesiącach nowego roku wpływy z VAT wzrosły o 40 proc., z CIT o 15 proc. a z PIT o 5 proc.

Moody’s ocenia Polskę najlepiej z 3 największych agencji ratingowych. Najniższą rangę Polska ma w S&P (BBB+, perspektywa stabilna), o jedną pozycję lepiej wypadamy według agencji Fitch (A-, perspektywa stabilna).

(bankier.pl)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama