Premier Szydło: zaznaczamy swoją obecność w elicie państw świata

dodane 03.06.2017 08:08

PAP |

Zaznaczamy swoją obecność w elicie państw świata, trzeba te dwa lata doskonale wykorzystać - tak w piątek w TVP premier Beata Szydło skomentowała wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Premier Szydło: zaznaczamy swoją obecność w elicie państw świata   Jakub Szymczuk / Foto Gość Premier Beata Szydło

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek, w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG), ubiegającym się o to miejsce.

"190 do zera to jest wynik, który rzeczywiście robi wrażenie, ja jestem, mogę powiedzieć, bardzo szczęśliwa, usatysfakcjonowana" - powiedziała wieczorem w "Gościu Wiadomości" w TVP szefowa polskiego rządu.

"Ale najważniejsze jest to, że to jest rzeczywista pozycja Polski dzisiaj. Ci, którzy mówią, że polska dyplomacja sobie nie radzi, czy jest nieskuteczna, dzisiaj powinni po prostu uderzyć się w piersi i przeprosić za to, że nie potrafili dostrzec tego, że mądra i skuteczna polityka zagraniczna przynosi efekty" - zaznaczyła.

Pytana, czy spodziewała się takiego wyniku, szefowa polskiego rządu powiedziała, że liczyła, iż Polska zostanie wybrana, ale "ten wynik jest doskonały". "Tutaj się należą ogromne podziękowania i gratulacje - przede wszystkim dla ministra Waszczykowskiego i polskiej dyplomacji, ale też to była praca i gra drużynowa" - podkreśliła premier. Zwróciła w tym kontekście uwagę na zaangażowanie w kampanię na rzecz wyboru Polski prezydenta Andrzeja Dudy.

Premier pytana, jak Polska zaznaczy swoją obecność w Radzie Bezpieczeństwa i jakie korzyści odniesie z zasiadania w tym gremium, oceniła, że członkostwo w Radzie to dla Polski "ogromna szansa". "Przede wszystkim Polska przez dwa lata ma okazję do podnoszenia na arenie międzynarodowej ważnych dla nas tematów, dla naszego regionu; my będziemy w tej chwili państwem, które będzie reprezentowało cały region" - podkreśliła.

"To jest oczywiście podkreślenie pozycji Polski - dużego, europejskiego, liczącego się, stabilnego państwa" - dodała Szydło. "To jest też okazja do tego, żeby politycy opozycji, którzy bardzo często narzekają, iż Polska nie jest dostrzegana, wreszcie pozbyli się swoich kompleksów i dostrzegli, że jesteśmy państwem, z którym inni się liczą" - zaznaczyła.

Premier oceniła też, że wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ to moment, w którym Polska powinna silnym głosem podnosić ważne sprawy dotyczące bezpieczeństwa, spraw zagranicznych i stosunków międzynarodowych na arenie międzynarodowej. "Zaznaczamy swoją obecność w elicie państw świata, trzeba te dwa lata doskonale wykorzystać" - podkreśliła.

Polska, która otrzymała 190 głosów (dwa państwa się wstrzymały), zgłosiła swoją kandydaturę do RB w roku 2009. Kampanię wyborczą prowadziła pod hasłem "Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie". Od grudnia 2016 roku, kiedy Bułgaria wycofała się z batalii o niestałe miejsce w RB, Polska była jedynym kandydatem grupy EEG.

Polska zastąpi w grupie EEG Ukrainę. Kadencja nowych, niestałych członków Rady ma się rozpocząć 1 stycznia 2018 roku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BEATA SZYDŁO, DYPLOMACJA, ONZ, ORGANIZACJE, PAP, RZĄD

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 04.06.2017 10:05
Niezalogowany użytkownik @Stefan1 - dzięki tym kłamstwom mamy odrobinę humoru w tragedii narodu pod rządami PIS
Plusów: 0 Gość 04.06.2017 07:26
Niezalogowany użytkownik Znaj proporcium, mocium panie.
Lecz liftingowana photoshopem premierka wciska kiepcki kit mimo to.
Ciemny lud to kupi. Aha.
Plusów: 5 Stefan1 03.06.2017 20:31
Niezalogowany użytkownik Znowu kłamstwa, jak zwykle w wykonaniu pani Szydło. Kiedy ta kobieta zrozumie że dzieci nie czytają prasy dla dorosłych? Kiedy ta pani powie prawdę że Polska musiała zostać członkiem RB bo nikt inny z tego regionu nie kandydował? Czy dzień bez kłamstwa to dzień stracony dla pani Szydło ?
Plusów: 5 proPIS 03.06.2017 19:51
Niezalogowany użytkownik Przecież starania o to rozpoczęłą i długo prowadziła PO. Przypisywanie sobie jedynie zasług to wyraz kiepskiej samooceny.

wszystkie komentarze >

Reklama