PSL apeluje o zmazanie wyroku brzeskiego wobec Wincentego Witosa

dodane 03.06.2017 12:09

PAP |

PSL zaapelowało do prezydenta RP oraz marszałków Sejmu i Senatu o zmazanie wyroku brzeskiego wydanego wobec Wincentego Witosa - powiedział w sobotę w Krakowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaprosił też na niedzielne obchody święta ruchu ludowego.

PSL apeluje o zmazanie wyroku brzeskiego wobec Wincentego Witosa   Wikipedia Wincenty Witos

Zmazania wyroku wobec Witosa i innych posłów II RP PSL domaga się m.in. w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

"Pan prezydent kilkanaście godzin temu przysłał nam zaproszenie do komitetu honorowego obchodów setnej rocznicy niepodległości, ale nie możemy rozpocząć prac w komitecie, przygotowań do setnej rocznicy niepodległości, bez zmazania haniebnego wyroku sądu brzeskiego, który naszego bohatera, bohatera narodowego, trzykrotnego premiera Rzeczpospolitej, innych posłów II RP skazał na karę więzienia, na emigrację" - mówił Kosiniak-Kamysz podczas briefingu prasowego na krakowskim Rynku Głównym.

Jak dodał, ustawa ws. zmazania wyroku brzeskiego została złożona wiosną ub.r. w parlamencie. "Jest szansa, żeby to przegłosować" - ocenił prezes PSL. "Marszałek może przeprowadzić tę ustawę w ciągu jednego posiedzenia. Posiedzenie zaczyna w środę, możemy w piątek spokojnie przegłosować tę ustawę i zabrać się do przygotowań setnej rocznicy odzyskania niepodległości" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Wincenty Witos (1874-1945) i 10 posłów RP zostało skazanych w 1932 r. za przestępstwo "przeciw władzy zwierzchniej" na podstawie obowiązującego wówczas w Polsce rosyjskiego kodeksu karnego z 1903 r. "Proces brzeski miał na celu tylko i wyłącznie sparaliżowanie działalności partii opozycyjnych" - czytamy w apelu PSL do Prezydenta RP i marszałków Sejmu i Senatu.

Kosiniak-Kamysz zachęcał do udziału w niedzielnych obchodach PSL - centralne uroczystości odbędą się w Radłowie k. Wierzchosławic (woj. małopolskie).

"Dzień Zesłania Ducha Świętego to święto w naszej tradycji katolickiej, ale to też jest dzień bardzo ważny dla ruchu ludowego - wtedy obchodzimy święto ludowe. To jest święto polskiej wsi, naszych miejscowości, małych ojczyzn - łączymy wtedy tradycję z nowoczesnością" - powiedział prezes PSL.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, PAP, PARTIE, PSL, WYROK

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 04.06.2017 08:50
Niezalogowany użytkownik ci co zostali wybrani w wolnych wyborych zostali wybrani na podstawie konstytucji.Lamiac ja stracili swoje prawo tym samym Kosiniak ma racje domagajac sie ich dymisji.
Plusów: 0 Mateusz 04.06.2017 08:42
Niezalogowany użytkownik apel o zmazanie wyroku sprzed wojny to żadne bohaterstwo. Bohaterstwem byłby apel o zwolnienie z wiezień tych którzy siedzą dziś bez oskarżeń i wyroków
Plusów: 0 Gość 04.06.2017 00:26
Niezalogowany użytkownik Narazie nikt dymisji nie składa, natomiast KOD do którego p; Kosiniak należy, żądadymisji od tych, którzy zostali wybrani w wolnych wyborach.
Plusów: 0 Gość 03.06.2017 19:04
Niezalogowany użytkownik Pilsudski zachowal sie haniebnie.Gdy zlozyl na rece Witosa dymisje i wyjechal w najbardziej krytycznym i juz beznadziejnym momencie obrony Warszawy Witos aby nie zalamac ducha walki ta dymisje utajnil i wspolnie z gen.Rozwadowskim cudem bo rzeczywiscie trzeba bylo cudu aby w tak beznadziejnym momencie gdy Polakom braklo juz amunicji,ktora internowali Czesi bronic sie jeszcze. Wegrzy orientujac sie w sytuacji w tajemnicy podrzucili do Warszawy swoje zapasy.To Wegierskie kule odparly tryumfujacych juz Bolszewikow a kontratak Rozwadowskiego ich rozbil.Wtedy zjawil sie ponownie Pilsudski ...a Witos zwrocil mu dymisje.Za to zarowno Witos jak i Rozwadowski doczekali sie....zemsty.Wyrok brzeski rzeczywiscie jest hanba...Przykre,ze historia znowu sie powtarza...

wszystkie komentarze >