"Temat katastrofy smoleńskiej ma szansę pojawić się na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ"

dodane 03.06.2017 15:05

PAP |

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski jest zdania, że po wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19, na forum Rady ma szansę pojawić się temat katastrofy smoleńskiej.

"Temat katastrofy smoleńskiej ma szansę pojawić się na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ"   OTRS / CC 2.5 Miejsce katastrofy w Smoleńsku

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek, w tajnym głosowaniu, Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG), ubiegającym się o to miejsce.

Szczerski został w sobotnim wywiadzie dla portalu wPolityce zapytany, czy polski rząd postawi na forum Rady Bezpieczeństwa sprawę katastrofy smoleńskiej.

"Każda rzecz, która dotyczy bezpieczeństwa międzynarodowego, jest warta podniesienia na forum, a sprawa Smoleńska wiąże się z bezpieczeństwem" - powiedział prezydencki minister. "Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, jaki jest układ sił i kto ma jakie kompetencje w Radzie. Sprawa Smoleńska, z racji naszego mandatu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, ma szansę się pojawić na jej forum" - dodał.

Szef gabinetu Andrzeja Dudy piątkowe głosowanie w ZO ONZ uznał za "duży i bezprecedensowy sukces". "Jest on tym większy, że odziedziczyliśmy po poprzednikach dwa kamienie młyńskie, które utrudniały nam prowadzenie kampanii" - zaznaczył Szczerski.

Przypomniał, że w 2008 r. ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski wycofał Polskę z ubiegania się status członka niestałego RB ONZ w latach 2010-2011 (Sikorski tłumaczył to wówczas m.in. koniecznością skupienia się na przygotowaniach do polskiej prezydencji w UE w II połowie 2011 r. - PAP). "Ten problem pojawił się w naszej kampanii, pytano nas, czy po raz kolejny Polska nie zrobi drugi raz tego samego i nie wycofa się na ostatnim etapie. Musieliśmy przekonywać, że teraz już są w Polsce poważne władze, nasza kampania jest poważna i nie wycofamy się z niej" - powiedział Szczerski.

Jako "drugi błąd" rządu PO-PSL określił wycofanie Polski z sił pokojowych ONZ, tzw. błękitnych hełmów. "Teraz zgodnie z decyzją prezydenta i rządu będziemy chcieli, aby Polska znowu uczestniczyła w siłach pokojowych ONZ" - zapowiedział szef gabinetu prezydenta.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, ONZ, PAP, PREZYDENT, SMOLEŃSK, SZCZERSKI

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 Gość 04.06.2017 07:20
Niezalogowany użytkownik i co z tego, że "pojawi się temat"? Niby profesor, a wodę z mózgu ludziom robi.
Plusów: 12 MarianNowak 03.06.2017 16:29
To żaden sukces, ponieważ Polska nie mogła przegrać tego wyboru gdyż była jedynym kandydatem do Rady ONZ z grupy państw Europy wschodniej. De facto minister Szczerski przyznał, iż Polska jest zupełnie bezradna w wyjaśnieniu katastrody smoleńskiej i teraz na kolanach będzie błagać ONZ o pomoc w tej kwestii, dlatego że PIS naiwnie wierzy w zamach na samolot, którego podkomisja Macierewicza w żadnym stopniu nie udowodniła i tym samym nie potwierdziła zamachu lecz tylko zmarnowała wiele mln zł publicznych pieniędzy. Natomiast sukces odniósł Jaruzelski, kiedy to w stanie wojennym wprowadził Polskę do Rady ONZ.

wszystkie komentarze >

Reklama