Musimy podjąć ten wysiłek

dodane 24.06.2017 16:07

Mira Fiutak

zobacz galerię 

- Dziękuję wam za całoroczny trud. Wiemy, że łatwo nie jest - powiedział do nauczycieli i katechetów bp Jan Kopiec w Rudach.

Musimy podjąć ten wysiłek   Mira Fiutak /Foto Gość Bp Jan Kopiec wręcza statuetkę Bohatera Katechezy o. Krzysztofowi Wrzosowi OMI

Na zakończenie roku szkolnego, 24 czerwca, do sanktuarium Matki Bożej Pokornej pielgrzymowali nauczyciele i katecheci. - Najlepiej wiecie, jak trudno wydobyć z człowieka dobro, którego on sam może nawet nie docenia, nie dostrzega, a nawet czuje się nim skrępowany. Widzicie to na co dzień w waszym zaangażowaniu w nauczanie prawd wiary, na różnych poziomach szkół. Musimy jednak ten wysiłek podjąć - powiedział biskup gliwicki, który przewodniczył Eucharystii w rudzkiej bazylice.

- Wymaga to bardzo jasnego postawienia sobie pytania: do czego jestem powołany, co powinno być moim priorytetem, co obowiązkiem. A jednocześnie świadomości, że wszystko cokolwiek czynię - od nauczenia małego dziecka znaku krzyża aż po poważne dywagacje na temat życia z uczniami klas maturalnych - wymaga mojej odpowiedzialności – zauważył bp Jan Kopiec

Wiecie, jak trudno wydobyć z człowieka dobro - powiedział bp Jan Kopiec do katechetów   Mira Fiutak /Foto Gość Wiecie, jak trudno wydobyć z człowieka dobro - powiedział bp Jan Kopiec do katechetów Przypomniał, że praca katechety określa ich miejsce w Kościele. Nie jest realizacją własnej wizji, ale służbą. - Wyrażam szacunek naszego Kościoła gliwickiego, ale chcę też was stale przekonywać, że jest to dzieło, które nie pochodzi od nas – podkreślił.

- Jako biskup gliwicki dziękuję wam za całoroczny trud i pracę. Wiemy, że łatwo nie jest. Nasze prywatne rozmowy przechodzą zawsze w dzielenie się różnego rodzaju troskami, trudnościami, przeszkodami, których nie tak łatwo się pozbyć – stwierdził. Przy ołtarzu razem z księżmi katechetami za miniony rok szkolny dziękowali ks. Tadeusz Hryhorowicz i ks. Adam Spałek z sekcji szkolno-katechetycznej gliwickiej kurii.

Spotkanie było okazją do wręczenia statuetki Bohatera Katechezy, wyróżnienia przyznanego przez samych uczniów. Laureatem pierwszej edycji plebiscytu Bohater Katechezy 2017 Diecezji Gliwickiej został oblat o. Krzysztof Wrzos z parafii św. Stanisława Kostki w Lublińcu, który od września 2015 roku jest katechetą i prefektem w tamtejszym Zespole Szkół im. św. Edyty Stein. Dyplomy odebrali też pozostali katecheci zgłoszeni do plebiscytu. W pierwszej edycji było 13 kandydatów, spośród których w głosowaniu na Facebooku wyłoniony został zwycięzca.

Laureaci plebiscytu i konkursu z przedstawicielami Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i sekcji szkolno-katechetycznej kurii   Mira Fiutak /Foto Gość Laureaci plebiscytu i konkursu z przedstawicielami Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i sekcji szkolno-katechetycznej kurii - Takie momenty są niezwykle budujące i dają nadzieję - powiedział do laureatów biskup gliwicki. Wyraził też nadzieję, że ich starania zaowocują w życiu ich uczniów. - Oby dobrze zapamiętali swoich przewodników duchowych na drogach przyszłego życia.

Plebiscyt zorganizowany został przez gliwicki oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przy współpracy z sekcją szkolno-katechetyczną gliwickiej kurii.

W czasie spotkania katechetów w Rudach specjalny dyplom otrzymała też Kamila Dymarek, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. Zwyciężczyni w tegorocznym XXI Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej w Niepokalanowie. Wykazała się świetną wiedzą i okazała się najlepsza w grupie 120 uczestników z całego kraju wyłonionych w etapie diecezjalnym.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BOHATER KATECHEZY 2017 DIECEZJI GLIWICKIEJ, PIELGRZYMKA KATECHETÓW I NAUCZYCIELI, PLEBISCYT „BOHATER KATECHEZY”, RUDY, SANKTUAIRUM MATKI BOŻEJ POKORNEJ RUDY, ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.