Autonomia na ulicach Katowic

dodane 15.07.2017 14:30

Joanna Juroszek

zobacz galerię 

Już po raz 11. przez stolicę Górnego Śląska przeszedł żółto-niebieski marsz zwolenników autonomii.

Autonomia na ulicach Katowic   Joanna Juroszek /Foto Gość Na marszu nie zabrakło dzieci w śląskich strojach

"Autonomia to nie skrajność, autonomia to normalność", "żółto-modro fana, żółto-modro sztama" oraz "Górny Śląsk" (skandowany po polsku, w śląskiej godce oraz po niemiecku) - takie hasła towarzyszyły uczestnikom przechodu.

Marsz jak co roku zorganizował Ruch Autonomii Śląska. Tym razem oficjalnie przyłączył się do niego także Związek Górnośląski. Organizacje wspólnie przygotowują nową partię o nazwie - Śląska Partia Regionalna.

"Marsz Autonomii to największa manifestacja w Polsce na rzecz realnej samorządności. Domagamy się przywrócenia województwu śląskiemu autonomii w unowocześnionej formie oraz powstania Rzeczpospolitej Regionów. Nasze podatki muszą zostawać w regionie" - czytamy na facebookowej stronie wydarzenia.

Pochód przeszedł z placu Wolności pod siedzibę Sejmu Śląskiego. Wśród jego uczestników znalazły się dzieci ubrane w śląskie stroje, dorośli i młodzież w barwach żółto-niebieskich oraz Ślązacy w koszulkach z napisami: "Niy Polok ino Ślonzok", "Nie nerwuj Hanysa" czy: "Górny Ślunsk". Towarzyszyła im także niesiona przez nich 100-metrowa flaga w żółto-niebieskich barwach.

Na przedzie pochodu za mażoretkami i orkiestrą szli dwaj mężczyźni w strojach roboczych z piłą spalinową i siekierą w rękach oraz dwustronnie zapisaną deską. Z jednej strony był napis: "Kto kogo dorżnie", z drugiej: "V kolumna. Jeden suweren jedna Polska jeden Szyszko". Zaraz za nimi szli Ślązacy niosący niebieską "V kolumnę".

W sobotę mija 97. rocznica uchwalenia szerokiej autonomii dla Górnego Śląska. Została ona zniesiona 6 maja 1945 r. dekretem Bolesława Bieruta. "Kto daje i odbiero, ten sie w piekle poniewiero" - wołali uczestnicy marszu chwilę przed jego rozpoczęciem.

Równolegle do marszu na placu Chrobrego odbyła się manifestacja patriotyczna w obronie polskości Śląska zorganizowana przez Ligę Obrony Suwerenności.

Na marszu nie zabrakło też twarzy zwolenników autonomii: Jerzego Gorzelika, Henryka Mercika czy Grzegorza Franki. Pochód zakończył się rodzinnym piknikiem oraz przemówieniami przy Sejmie Śląskim.

 
«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GÓRNY ŚLĄSK, KATOWICE, MARSZ AUTONOMII, RUCH AUTONOMII ŚLĄSKA , ZWIĄZEK GÓRNOŚLĄSKI

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 15 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 brunero 17.07.2017 17:45
Prymitywne zabiegi retoryczne. Przypisywanie kwantyfikatora "wszędzie" i wysyłanie interlokutora do lekarza. Trudno niżej upaść. Proszę moderację o interwencję.
Plusów: 3 MarcinB-om 17.07.2017 16:48
A co płytkiego jest w stwierdzeniu faktu że to UEFA podejmowała decyzje w sprawie wyboru miast organizatorów, bo nie rozumiem?. A czy płytkie jest stwierdzenie że to tak zwana restrukturyzacja przemysłu czyli zwolnienie 60 tysięcy Bytomian to płytki powód?, no ja mam zgoła inne zdanie. W latach 90 Pan Balcerowicz zabił to miasto, PO kontynuowała politykę prywaty, a to spowodowało że 60 tysięcy mieszkańców Bytomia nie miało pracy. Bezrobocie było skutkiem rozrastających się problemów socjalnych, eksmisji, i potem politycy PO i następcy tak zwani 'regionalni' politycy którzy mają być ponoć gwarantem sukcesu wpadli na kolejny genialny pomysł, czyli utworzenie getta w Bobrku, bo gdzie eksmitować dłużników, do nowych bloków czy do kamienic gdzie toaleta jest na klatce schodowej?. I tak z przemysłowego miasta zrobiono ruinę.Ja widzę winę Balcerowicza i Tuska za to jak dziś wygląda Bytom, bo to jest głównie ich wina, i wina regionalnych polityków którzy nic nie potrafią dla tego miasta zrobić, choć mają prezydenta i większą w RM. Ale ponoć to że politycy pochodzą stąd jest gwarantem sukcesu regionu. Mrzonka.
Plusów: 0 NieboszkaPolska 17.07.2017 15:26
Brunero, jak widzisz wszędzie czystki, udaj się niezwłocznie do specjalisty. Dyskusja na argumenty , nie ma żadnego sensu z Tobą. Powrotu do zdrowia serdecznie życzę.
Plusów: 1 brunero 17.07.2017 08:52
Człowieku, tu o żadną politykę fiskalną nie chodzi. Tu chodzi o to, że przyjdą tacy jak Stefan1 i zrobią czystki etniczne.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.