107,6 FM

Prezes IPN do władz Włodawy: Nie bójcie się pamięci o Żołnierzach Wyklętych!

Nie bójcie się pamięci o Żołnierzach Wyklętych - zaapelował prezes IPN Jarosław Szarek do władz Włodawy, gdzie w niedzielę pochowano szczątki Leona Taraszkiewicza ps. Jastrząb. Prezes IPN zwrócił uwagę, że na ulicach Włodawy zabrakło choćby jednej biało-czerwonej flagi.

Na cmentarzu wojennym we Włodawie zostały pochowane szczątki Leona Taraszkiewicza ps. Jastrząb, ekshumowane w listopadzie ub. roku, z grobu znajdującego się na cmentarzu w Siemieniu (Lubelskie). Szczątki Taraszkiewicza zostały złożone w mogile będącej także symbolicznym grobem jego brata - również żołnierza WiN - Edwarda Taraszkiewicza ps. "Żelazny", którego faktyczne miejsce pochówku jest nieznane.

"Nie bójcie się tej pamięci! Dlaczego na tych ulicach, którymi dzisiaj maszerowaliśmy, władze Włodawy nie wywiesiły ani jednej biało-czerwonej flagi? Dlaczego?" - pytał w niedzielę Szarek.

"Nie bójcie się tej pamięci, bo z tą pamięcią i tymi bohaterami nie wygracie. Wasi ludowi spadkobiercy próbowali walczyć przez kilkadziesiąt lat, mieli wszystkie instrumenty i na nic to się zdało. Dzisiaj tutaj wraca w tym ogromnym tłumie ("Jastrząb") - jako bohater. Wracają bracia Taraszkiewiczowie" - podkreślił Szarek.

Prezes IPN zaakcentował, że Leon Taraszkiewicz "wraca do domu, do swej rodzinnej Włodawy" po 70 latach od śmierci. "Dzisiaj to jest zwycięski dzień, zwycięstwa prawdy nad kłamstwem" - powiedział. Zapewnił, że "IPN nie spocznie, nim nie znajdzie" brata "Jastrzębia" - Edwarda Taraszkiewicza, jak i wielu innych żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy do dziś nie mają swoich grobów. "Oni nie zgodzili się na tą komunistyczną niewolę" - zaznaczył.

Jego zdaniem do dzisiaj są "obszary zatrute przez to dziedzictwo" komunistycznej rzeczywistości, które to dziedzictwo należy odrzucić. Szarek powiedział, że w powojennej rzeczywistości byli tacy, są tacy co "udają się na kursy padania na kolana", uczą dzieci kłamać, a "świątynie wolności są zamieniane na pchli targ". "Ale są tacy ludzie, którzy temu się sprzeciwiają i do takich ludzi należał nie tylko Leon Taraszkiewicz +Jastrząb+, ale całe to pokolenie" - zaznaczył Szarek.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama