107,6 FM

Archidiecezja katowicka wesprze gorzowską katedrę

Abp Wiktor Skworc skierował do bp. Tadeusza Lityńskiego list w związku z tragicznym pożarem kościoła katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim. Informuje w nim także o przekazaniu pomocy materialnej.

Wyrażenie bliskości, modlitewnego wsparcia oraz konkretnej pomocy to motywy powstania specjalnego listu skierowanego przez abp. Wiktora Skworca do bp. Tadeusza Lityńskiego z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w związku z niedawnym tragicznym wydarzeniem, jakim był pożar kościoła katedralnego w tym mieście.

"Nie trzeba pisać o roli kościoła katedralnego, by zrozumieć, że tym wydarzeniem pośrednio została mocno dotknięta cała diecezja, a szczególnie wierni świeccy katedralnej parafii, duchowieństwo i biskup diecezjalny" - pisze metropolita katowicki.

W liście zapewnia, że od pierwszych chwil, gdy usłyszano o pożarze „współczuliśmy i wspieraliśmy modlitewnie wszystkich gaszących pożar”.

Abp Skworc podkreśla także łączność z gorzowskim Kościołem, w którym „posługiwali pasterze pochodzący z diecezji katowickiej, pierwszy biskup, dziś kandydat na ołtarze Sługa Boży Wilhelm Pluta” oraz biskupi Ignacy Jeż oraz Jerzy Stroba. Zaznacza, że w związku z tym „potrzeba, aby diecezja ich pochodzenia udzieliła symbolicznej pomocy”.

"Proszę więc przyjąć - od archidiecezji katowickiej - dar materialny na potrzeby związane z odbudową wieży kościoła katedralnego w Gorzowie w wysokości 50 tys. złotych" - pisze abp Skworc.

Kończąc swój list, zapewnia o modlitwie za diecezją zielonogórsko-gorzowską oraz jej Pasterza.

Pożar w kościele katedralnym zaczął się w sobotę 1 lipca wieczorem. W akcji gaśniczej, która trwała przez całą sobotnią noc oraz w niedzielę, uczestniczyło ponad 170 strażaków. Obecnie trwa szacowanie strat oraz kosztów odbudowy gorzowskiego kościoła katedralnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama