107,6 FM

„Słyszeć” to nie to samo co „słuchać”

Kto ma uszy, niechaj słucha! Mt 13,43

Jezus odprawił tłumy i wrócił do domu. Tam przystąpili do Niego uczniowie, mówiąc: «Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście».

On odpowiedział: «Tym, który sieje dobre nasienie, jest Syn Człowieczy. Rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie królestwa, chwastem zaś synowie Złego. Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie.

Jak więc zbiera się chwast i spala w ogniu, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia oraz tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego. Kto ma uszy, niechaj słucha!»


W dzisiejszej Ewangelii Jezus wygłasza krótką mowę o sądzie ostatecznym. Ukazuje wieczne piekło i wieczne niebo oraz poucza, jaka droga prowadzi do obu tych miejsc. Prawdopodobnie nie ma w Polsce człowieka, który by o tym temacie nie słyszał. Problem jednak w tym, że „słyszeć” to nie to samo co „słuchać”. Słuchanie zawiera w sobie intencję, słyszenie jest czymś niezależnym od woli człowieka. Tak więc nie chodzi o to, żeby coś nam się obiło o uszy, ale o to, byśmy podjęli decyzję słuchania słów Jezusa. Zwrot „kto ma uszy, niechaj słucha” podkreśla tę właśnie różnicę. Wizja wiecznego piekła oczywiście nie jest czymś, czego „synowie Złego” chcieliby słuchać, bo to wymagałoby nawrócenia, czyli zmiany życia, porzucenia grzechu. Dlatego właśnie często chrześcijanie są prześladowani. Dobrze ukazuje ten moment św. Łukasz w opisie męczeństwa św. Szczepana. Gdy Szczepan powiedział, że widzi Jezusa po prawicy Boga, to – jak pisze Łukasz – „oni podnieśli wielki krzyk, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy razem”. No właśnie usłyszeli to, czego nie chcieli słuchać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Fidel Castro
  01.08.2017 07:48
  "Kto ma uszy niechaj słucha!" A kto ma tekst niech się go trzyma. .."Ukazuje wieczne piekło"."Wizja wiecznego piekła", w Ewangeli Jezus nie używa słowa "wieczne".Chwasty które się pali nie palą się wiecznie ale tak długo aż nie znikną.A jak przestaną istnieć to:"Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego."
 • (wujek) Olek
  03.08.2017 19:17
  Racja, ale jak ma to dzisiaj zawsze "nowoczesny" przeciętniak -im później urodzony, tym "mądrzejszy"- zrozumieć, który głęboko "wierzy", że (trans-)mężczyzna ?! urodził dziecko?! Kiedyś, jak słowa miały jeszcze swoje znaczenie, można było tak argumentować, ale dzisiaj?! Od czasu jak powinność zależy od dowolnej woli, a nie od bytu, rzeczywistości, wszystko jest możliwe, to "postęp".
 • (wujek) Olek
  03.08.2017 19:18
  szma israel ... słuchaj Izraelu ... שְׁמַע יִשְׂרָאֵל
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter