107,6 FM

Zdecydowana większość Polaków popiera prezydenckie weta

Jak do decyzji Andrzeja Dudy odnosi się elektorat PiS? Sondaż nie pozostawia złudzeń.

Aż 78 proc. Polaków popiera decyzje prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw z przeprowadzanej przez PiS reformy wymiaru sprawiedliwości - wynika z badania IBRiS dla dziennika "Rzeczpospolita". Co więcej, aż 41 proc. ocenia, że weta były "bardzo dobrą" decyzją, a dla 37 proc. była to decyzja "raczej dobra". Zaledwie 9 proc. ankietowanych uważa, że weta były błędem, a 13,5 proc. nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania.

Jeśli chodzi o wyborców Prawa i Sprawiedliwości, dokładnie co drugi popiera prezydenckie weta, a aż 30 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Tylko 20 proc. elektoratu PiS uważa, że zawetowanie ustaw o SN i KRS było złą decyzją.

To znakomite wiadomości dla Andrzeja Dudy, znacznie gorsze dla Prawa i Sprawiedliwości. Pokazują, że chociaż Polacy chcą głębokiej reformy sądownictwa, to nie chcą, by wyglądała tak jak ustawy zaproponowane w ostatnim czasie przez partię rządzącą. Daje to prezydentowi mocny mandat do stworzenia swojej wersji ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości. W tej sytuacji dla partii Jarosława Kaczyńskiego bardzo istotne jest, by nie iść na wojnę z prezydentem, ale zacząć z nim współpracować, rezygnując jednocześnie z proponowanych przez Zbigniewa Ziobrę rozwiązań, dających ministrowi sprawiedliwości niezwykle szerokie uprawnienia - również w personalnym obsadzaniu stanowisk sędziowskich na różnych szczeblach. Pytanie na dziś brzmi: czy PiS to rozumie? Z opublikowanego wczoraj przez tygodnik "wSieci" wywiadu ze Zbigniewem Ziobrą można wnioskować, że - przynajmniej na razie - nie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gość
  03.08.2017 11:17
  http://www.fronda.pl/a/matka-kurka-zmien-prace-wez-kredyt-nowa-ustawa-prezydenta,97389.html Matka Kurka: Zmień pracę, weź kredyt - nowa ustawa Prezydenta
  doceń 0
 • sonda
  03.08.2017 13:52
  sondaż na 1100 osobnikach?
  doceń 0
 • Jan
  06.08.2017 10:53
  W sytuacji gdy Gość Niedzielny powołuje się na sondaż Rzeczpospolitej (Hajdarowicza) upewniam się że wiarygodniejsza jest Niedziela, i ją będę czytał.
 • Gość
  06.08.2017 15:52
  Weta prezydenckie były ukłonem wobec elit postkomunistycznych, były krokiem w tył na drodze reformowania Polski po komunizmie. Taka prawda.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama