Szef MON: Niemcy są winne Polsce reparacje

dodane 02.08.2017 07:50

PAP |

Z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje - powiedział we wtorek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. W ocenie szefa MON państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

Szef MON: Niemcy są winne Polsce reparacje   Jakub Szymczuk /Foto Gość Antoni Macierewicz

Macierewicz podkreślił w TVP Info, że nie jest prawdą, iż Polska zrzekła się reparacji wojennych ze strony Niemiec.

"Ta kwestia była także przeze mnie osobiście, jeszcze na początku roku 2000, stawiana w Sejmie. Przedstawialiśmy dokumenty wtedy jeszcze, gdy kierowałem Ruchem Katolicko-Narodowym, i takie koło istniało w Sejmie, wraz z moimi współpracownikami przedstawialiśmy dokumentację" - przypomniał szef MON.

"Nie jest prawdą, że państwo polskie zrzekło się reparacji należnych nam ze strony Niemiec. To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa również marionetkowego, sowieckiego NRD. W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone, tylko mające charakter pewnego aktu publicystyczno-politycznego" - dodał Macierewicz.

Minister przypomniał w tym kontekście ofiary powstania warszawskiego. Podkreślił, że on sam jest warszawiakiem, jego rodzina od 200 lat żyje i mieszka w Warszawie. Jak mówił, wskutek zbrodni niemieckich w stolicy, rzezi i ludobójstwa, w mieście "nie został ani jeden człowiek", a po wojnie wróciło do Warszawy 5 do 10 proc. dawnej ludności.

"A nie ma wątpliwości, że pierwsze miesiące (powstania), rzeź Woli, miały charakter ludobójstwa. To nie był element walki z powstańcami, tam po prostu mordowano klatka po klatce, dom po domu, mieszkanie po mieszkaniu" - powiedział Macierewicz.

"Niemcy w tej sprawie jedyne, co mogą zrobić, to próbować zadośćuczynić i spłacać straszliwy dług, jaki zaciągnęli wobec narodu polskiego i wobec ludzkości swoim zachowaniem, i to jest jedyne, co mogą zrobić" - podkreślił szef MON.

We wtorek obchodzona była 73. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. 5 sierpnia 1944 r. wojska niemieckie rozpoczęły wprowadzanie w życie rozkazu Hitlera, w odwecie za wybuch powstania: "Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy". Na warszawskiej Woli Brygada SS Oskara Dirlewangera wymordowała ok. 20 tys. ludzi. W następnych dniach liczba zamordowanych wzrosła do 40-60 tysięcy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, MON, PAP, POLITYKA

Przeczytaj komentarze | 43 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość 05.09.2017 19:07
Niezalogowany użytkownik Zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości są nieprzedawnione ? Mówi o tym Konwencja z 26 listopada 1968, teskt: http://libr.sejm.gov.pl/tek01/txt/onz/1968b.html
Plusów: 1 Gość 05.09.2017 19:03
Niezalogowany użytkownik Ustawa o IPN zabrania negowania zbrodni nazistowskich (nie "niemieckich") i komunistycznych (nie "rosyjskich")
Plusów: 0 Gość 08.08.2017 12:48
Niezalogowany użytkownik "Wyrzucenia"? Zwariowałeś? Unia się rozpada i potrzebują nas znacznie bardziej niż my ich - a Ty o wyrzuceniu?
Dałeś się omamić słodką wizją, jak to jesteśmy menelstwem, któremu Unia daje ostatnie obierki, od ust sobie odejmując. Ale tak nie jest - Unia w nas inwestowała (to fakt niezaprzeczalny), ale robiła to nie po to, żeby nas teraz wyrzucać, tylko żeby nas wydoić cztery razy bardziej. Więc nie bój nic, Unia nas nie wypuści, choćbyśmy na kolanach błagali. Będziesz miał swoją krwawą forsę, nie płacz.
Plusów: 3 Gość 06.08.2017 15:45
Niezalogowany użytkownik W końcu patriotyczny rząd polski! Tak trzymać p. Szydło, p. Kaczyński i p. Macierewicz :-)

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl