Zapadła decyzja o budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

dodane 03.08.2017 07:35

PAP |

W grze są dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na swoje źródła.

Zapadła decyzja o budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce   Stefan Kühn / CC 3.0 Współczesna elektrownia jądrowa (wydobywające się z chłodni kominowej obłoki to skondensowana para wodna; Na zdjęciu bloki po 1300 MW elektrowni jądrowej w Cattenom, Francja)

Według tych źródeł w ostatnich dniach podjęto ostateczną decyzję na "tak". Ale wciąż jest kilka niewiadomych: jak budować i z czyich pieniędzy.

Jak udało się ustalić DGP, resort rozwoju uważa, że najkorzystniejszy byłby zakup technologii od Francuzów. Atom mógłby ocieplić relacje gospodarcze z Paryżem.

Resort energii z kolei mówi o technologii chińskiej i koreańskiej. Tyle że takie reaktory w Europie nie pracują i będą dopiero wymagały certyfikacji.

Budowa reaktora o mocy 1000 MW to koszt ok. 16 mld zł, ale minister energii Krzysztof Tchórzewski wykluczył finansowanie z budżetu państwa oraz kontrakty różnicowe (gdy państwo gwarantuje producentowi stałą cenę za sprzedaż prądu, dopłacając, kiedy jest niższa niż rynkowa).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| "DZIENNIK GAZETA PRAWNA", ATOM, ENERGETYKA, PAP, PRZEGLĄD PRASY, RZĄD

DO POBRANIA: |
Przeczytaj komentarze | 22 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 08.08.2017 23:13
Niezalogowany użytkownik energia atomowa jest najtańsza. Poza tym pozwoli rozpocząć program budowy własnej broni jądrowej. I bardzo dobrze!
Plusów: 0 hub381 05.08.2017 13:28
Mam nadzieję,że cenzura pozytywnie zaopiniuje moją wypowiedz ?
Plusów: 1 hub381 05.08.2017 13:24
Kiedy Europa od chodzi oda'atomu' to Polska bierze się za budowę. Kiedy PO rozpatrywało budowę atomówki PiS ostro protestowało-oj "obłudnicy formalni"
Plusów: 0 CYnick 04.08.2017 22:09
Faktycznie Niemcy zamykają. Jednak w miejsce "zamykanych" elektrowni powstają bez rozgłosu supernowoczesne elektrownie atomowe, które będą przedmiotem zdziwienia dzisiejszych domorosłych krytyków "atomu". Lepiej zostawić temat fachowcom, a pilnować procedur wdrażania i uczciwości przetargów. Od atomu nie ma odwrotu. Krytykom-Amatorom dedykuję wyjazd na plac rozbiórki/budowy niemieckiej elektrowni.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl