Sikorski: Nic nie wiem, by była decyzja rządu o zakazie otwierania trumien

dodane 04.08.2017 08:50

PAP |

B. szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że nic mu nie wiadomo, by w 2010 r. była decyzja rządu o zakazie otwierania trumien ofiar katastrofy smoleńskiej. Podkreślił, że szczegółowa identyfikacja wszystkich szczątków ciał wymagałaby "wielomiesięcznych badań DNA".

Sikorski: Nic nie wiem, by była decyzja rządu o zakazie otwierania trumien   Jakub Szymczuk /Foto Gość Radosław Sikorski

"Wiedziałbym o tym, gdyby była jakaś decyzja rządu o nieotwieraniu trumien; mnie o takiej decyzji nic nie jest wiadomo" - powiedział w piątek b. szef MSZ w radiu TOK FM. "Przypominam, że wtedy prokuratura była niezależna od rządu" - dodał, podkreślając że "decyzje o badaniu zwłok podejmuje prokurator, a nie jakiś minister".

Pytany o sprawę zamiany ciał, Sikorski odparł, że wiadomo, w jakich warunkach pracowali rosyjscy patolodzy. "Jak rozróżnić kawałki ciał, bo o tym mówimy - dajmy na to: nogę generała od nogi księdza - bez wielomiesięcznych badań DNA?" - spytał. "Proszę sobie wyobrazić, co by było, gdybyśmy ciała naszych ofiar zostawili w Moskwie na wiele miesięcy, w trakcie jak Rosjanie badają każdy kawałek, po to żeby prawidłowo do trumien te ciała złożyć: rząd byłby ukrzyżowany przez PiS w pierwszej kolejności" - dodał.

W czwartek b. premier Donald Tusk zeznawał jako świadek w śledztwie w sprawie niedopełnienia obowiązków w kwietniu 2010 r. przez funkcjonariuszy publicznych, w tym przez ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Miało ono polegać na nieuczestniczeniu w sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, a także - wbrew przepisom Kodeksu postępowania karnego - na nieprzeprowadzeniu sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ofiar do Polski.

Po wyjściu z prokuratury Tusk powtórzył, że nikt nie wydawał zakazu otwierania trumien. "W jaki sposób postępuje się w takich sytuacjach, precyzyjnie opisują procedury. One były wtedy i dzisiaj takie same" - podkreślił.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KATASTROFY, LOTNICTWO, PAP, SIKORSKI, SMOLEŃSK

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 paulus 04.08.2017 11:56
Niezalogowany użytkownik ...to proste ....big braders,ze swoja luba ... taka wspolczesna ucieczka z Egiptu..jestem przekonany wszystkie pingwiny ubiora fraki na jego widok.....Szczesc Boze
Plusów: 0 Gość 04.08.2017 11:53
Niezalogowany użytkownik najmniejsza szkodliwość społeczna - bo i społeczność najmniejsza.
Plusów: 3 Gość 04.08.2017 11:27
Niezalogowany użytkownik Szybko, tzn po kilku miesiącach... miał wystarczająco dużo czasu aby podjąć decyzje dotyczące weryfikacji ciał. Jednak wolał mieszać się w politykę.
Plusów: 2 Gość 04.08.2017 11:22
Niezalogowany użytkownik osmirniczki kosztuja kilkanascie zlotych wiec pewnie Sikorski dojadal sobie do glodowej pensji a poslowie dopisywali sobie po 300zl jak to Kaczynski powiedzial "bezwiednie" taka byla to bieda za PO a teraz za PiSu Sadurska po obnizeniu podobno poborow pobiera 90 tysiecy miesiecznie.To sie nazwa wzrost stopy zycia w Polsce!Jestesmy teraz wszyscy bogaczami....Az sie boje zapytac ile zarabiaja ci ludzie Ziobry co to NIK po kontroli stwierdzil,ze polowa z nich jest nielegalnie zatrudniona a wszyscy dostaja maksymalne premie....

wszystkie komentarze >