107,6 FM

Nowy krajowy konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł dokonał zmiany na stanowisku konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii - prof. Stanisława Radowickiego zastąpił prof. Krzysztof Czajkowski. Odwołanie przed upływem kadencji wynika z przepisów ustawy - informuje MZ.

Odwołania prof. Radowickiego domagali się m.in. uczestnicy pikiet organizowanych przed MZ w ramach akcji "Szpitale bez aborterów". Nowy konsultant prof. Krzysztof Czajkowski kieruje II Katedrą i Kliniką Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej. Szczególnie interesuje się cukrzycą u kobiet w ciąży.

Z rozmów z przedstawicielami środowiska pro life wynika, że nowy konsultant krajowy nie dał mu się poznać ani jako zdeklarowany zwolennik, ani gorący przeciwnik. Nie bardzo wiadomo więc, czego się po nim spodziewać. Są jednak nadzieje, że sytuacja za kadencji prof. Czajkowskiego nieco poprawi się w porównaniu z krytycznie ocenianym przez obrońców życia okresem urzędowania prof. Radowickiego. Chcieliśmy zadać prof. Czajkowskiemu kilka pytań, dotyczących kwestii bioetycznych. Niestety, był nieuchwytny, bo - jak nam powiedziano w jego sekretariacie - przebywa obecnie na urlopie.

Konsultanci krajowi inicjują krajowe badania epidemiologiczne oraz oceniają metody i wyniki tych badań; prognozują potrzeby zdrowotne w swojej dziedzinie; doradzają, jak realizować zadania, które wynikają z Narodowego Programu Zdrowia i innych programów zdrowotnych; opiniują wnioski o skierowanie pacjenta do leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami Polski; opiniują i doradzają przy zadaniach realizowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Kadencja konsultanta trwa 5 lat.

« 1 »
 • Gość
  07.08.2017 14:13
  Kabaret. Pro lifowcy decydujący kto będzie krajowym konsultantem. Może jeszcze zapytamy fanów lunet kto ma być wysyłany w kosmos?
 • Mama Jasia
  07.08.2017 15:40
  Miejmy nadzieję, że będzie to zmiana na lepsze. Aborcja to mordowanie dzieci.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama