107,6 FM

13.8.2017 Francja: laicka czy jednak pobożna? / Niemcy i Polacy na Śląsku w jednym Kościele

 

 

„Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?” – pytał dramatycznie św. Jan Paweł II ponad 30 lat temu. Kościoły we Francji pustawe… króluje duch laickości (tzw. laïcité)… ale przecież w kraju nad Sekwaną zrodziły się też ważne wspólnoty katolickie. O Kościele we Francji opowiada ks. Bartłomiej Kuźnik.

cz.1

cz. 2

Czy wspólnota jaką jest Kościół pomagała wznieść się ponad narodowościowe podziały? To pytanie w odniesieniu do Polaków i Niemców na Górnym Śląsku przed II wojną światową zadajemy historykowi. Dr Sebastian Rosenbaum (z katowickiego oddziału IPN) opowiada o tym, co w jednej parafii potrafiło łączyć, a co dzieliło Polaków i Niemców. Mówi o niezwykłych ludziach tamtego czasu, takich jak np. Polak bł. Emil Szramek, czy Niemiec ks. Franciszek Woźnica.

cz.1

cz.2

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Tym żyje Kościół

Tym żyje Kościół   Niedziela 8:00. Zapraszają Aneta Kuberska-Bębas i Sylwester Strzałkowski

Prześladowania chrześcijan...
Papieskie pielgrzymki...
Relacje państwo – Kościół...
Ekumenizm...
Dialog z islamem...
Świeccy w Kościele...

…tym żyje Kościół

A my rozmawiamy o tym co niedzielę z naszymi gośćmi - ekspertami i świadkami.
Zapraszamy o 8.00.
 

Programy