107,6 FM

13.8.2017 Francja: laicka czy jednak pobożna? / Niemcy i Polacy na Śląsku w jednym Kościele

 

 

„Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?” – pytał dramatycznie św. Jan Paweł II ponad 30 lat temu. Kościoły we Francji pustawe… króluje duch laickości (tzw. laïcité)… ale przecież w kraju nad Sekwaną zrodziły się też ważne wspólnoty katolickie. O Kościele we Francji opowiada ks. Bartłomiej Kuźnik.

cz.1

cz. 2

Czy wspólnota jaką jest Kościół pomagała wznieść się ponad narodowościowe podziały? To pytanie w odniesieniu do Polaków i Niemców na Górnym Śląsku przed II wojną światową zadajemy historykowi. Dr Sebastian Rosenbaum (z katowickiego oddziału IPN) opowiada o tym, co w jednej parafii potrafiło łączyć, a co dzieliło Polaków i Niemców. Mówi o niezwykłych ludziach tamtego czasu, takich jak np. Polak bł. Emil Szramek, czy Niemiec ks. Franciszek Woźnica.

cz.1

cz.2

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Panteon Górnośląski. Śląsk oczami bohaterów

Panteon Górnośląski. Śląsk oczami bohaterów  

Panteon Górnośląski w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach ma pokazywać śląskie dziedzictwo, tradycje, religijność i świat wartości. Wszystko w toku opowieści o ważnych postaciach z dziejów regionu i katowickiego Kościoła, który zbliża się do obchodów stulecia swojego istnienia. W audycji prezentujemy bohaterów śląskiej historii, którzy tworzyli kulturę, wpływali na tożsamość i duchowe dziedzictwo tej ziemi.
.

Programy