107,6 FM

Hiszpania: Imam stoi za zamachami?

Muzułmański duchowny Abdelaki As-Satty zradykalizował grupę zamachowców z Katalonii w dwa miesiące; to właśnie on miał być pomysłodawcą sierpniowych ataków - wynika z relacji świadków.

Hiszpański dziennik "El Mundo" podaje, że 45-letni As-Satty mieszkał w jednym z bloków w Ripoll, około 100 km na północ od stolicy Katalonii. W miejscowości tej mieszkało kilku sprawców czwartkowo-piątkowych zamachów.

Gazeta po sobotniej rewizji policji w mieszkaniu imama uzyskała szereg informacji o działalności muzułmańskiego duchownego, który wciąż jest jednym z poszukiwanych.

"Abdelaki As-Satty mieszkał w niewielkim, około 30-metrowym mieszkaniu, w którym miał do dyspozycji dwa pomieszczenia. Jedno z nich udostępniał innemu Marokańczykowi, Nourddenowi. Razem płacili miesięczny czynsz w wysokości 150 euro" - ujawniła madrycka gazeta.

Reporterzy "El Mundo" dowiedzieli się od osób znających otoczenie imama, że radykalizacja zamachowców pod wpływem nauk duchownego trwała zaledwie dwa miesiące.

Sąsiad As-Satty'ego powiedział, że imam podróżował dwa razy w miesiącu do Maroka. Opisał duchownego jako osobę skrytą i samotną.

Z policyjnych kartotek wynika, że Abdelaki As-Satty blisko dwa lata spędził w hiszpańskim więzieniu. Do stycznia 2012 r. odsiadywał wyrok za przemyt haszyszu. Narkotyki miał dostarczać do kontynentalnej Hiszpanii z Ceuty, położonej koło Maroka hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej. Haszysz miał trafiać do portowego miasta Algeciras, na południu Hiszpanii.

"El Mundo" podaje, że imam stał się radykałem pod wpływem zawartej w więzieniu znajomości z jednym ze sprawców zamachów terrorystycznych na pociągi w Madrycie 11 marca 2004 r. Zginęło wówczas 191 osób.

"Imam w więzieniu organizował modlitwy dla innych osadzonych i zaprzyjaźnił się tam z Raszidem Aglifem, pseudonim »Królik«. Odsiaduje on karę 18 lat więzienia za współuczestnictwo w atakach terrorystycznych w Madrycie" - pisze "El Mundo".

Według hiszpańskich mediów imam był prawdopodobnie szefem grupy zamachowców, która zorganizowała ataki w Barcelonie i Cambrils. Policja twierdzi, że muzułmański duchowny albo zginął w środę w wyniku wybuchu w domu w katalońskim Alcanar, gdzie terroryści przygotowywali plan zamachu, albo żyje i ukrywa się wraz z dwójką innych zamachowców.

W niedzielę hiszpańskie media ujawniły, że As-Satty kilkakrotnie w ciągu ostatnich lat podróżował też do Belgii. Dziennik "El Pais" podał, że w ubiegłym roku szukał pracy w aglomeracji brukselskiej.

« 1 »
 • Pytanie
  21.08.2017 09:07
  Czy to nie Papież nawoływał, aby każda parafia przyjęła Arabów?
  doceń 2
 • Gość
  21.08.2017 09:17
  Wstawcie sobie za "immama" słowa "ksiądz katolicki". Od razu wiadomo, że byłoby to nie do pomyślenia nawet. A mimo to, to katolicy są złem tego świata, a immamy ok. Ach, ten swąd diabła ... głupota zaiste JEST grzechem.
 • Gość
  21.08.2017 09:19
  rany julek czy tylko ja nie mogę odczytać tych idiotycznych tokenów, żeby umieścić komentarz? po 5-6 razy wpisuję i nie trafiam, zmieńcie to w końcu na jakiś dający się odczytać antybot, bo szaleństwo.
 • Gość
  21.08.2017 09:34
  Zaraz, chwila. Drodzy Hiszpanie.
  1. Wsadzacie skrytego i samotnego islamskiego przemytnika nakrotyków do więzienia razem ze sprawcami zamachów - i nie widzicie zagrożenia
  2. Widzicie, że staje się tam na swój sposób "religijny", organizuje modlitwy dla współwięźniów i zaprzyjaźnia się z zamachowcami - i nie widzicie zagrożenia
  3. Wypuszczacie go na wolność - i nie widzicie zagrożenia
  4. Pozwalacie mu zostać Imamem w meczecie i nie kontrolujecie go choćby prewencyjnie - bo przecież nie widzicie zagrożenia
  5. Wiecie, że podróżuje dwa razy w miesiącu do Maroka - ale nadal go nie kontrolujecie, bo nie widzicie zagrożenia
  6. Koleś organizuje i przeprowadza zamach - a wy wyrażacie zdziwienie?!
  No w sumie racja, przecież nie było żadnych symptomów zagrożenia....

  "To nie wróg zabija, tylko własna głupota".
  5.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama