107,6 FM

Bywa nazywany papieżem dzieci

Wydał dekret o Wczesnej Komunii Świętej. Otrzymał wtedy bardzo dużo listów od dzieci.

Święty Pius X - Giuseppe Sarto, urodził się w rodzinie wiejskiego listonosza w Riese koło Wenecji. Po studiach teologicznych był kolejno wikariuszem, proboszczem, kanclerzem kurii, prefektem i ojcem duchownym w seminarium, biskupem Mantui, kardynałem i patriarchą Wenecji. W roku 1903 został wybrany na stolicę Piotrową. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. Pius X zmarł 21 sierpnia 1914 r. Beatyfikowany został w 1951, a kanonizowany w 1954 r. przez Piusa XII. 

Pochowany jest w bazylice św. Piotra w Watykanie. Jest patronem esperantystów. W ikonografii przedstawiany jest w stroju papieskim.

« 1 »
 • Gośćx
  21.08.2017 08:34
  Piękna postać i współcześnie mało znana. Św.Pius X był m.in. autorem wspaniałej encykliki Pascendi Dominici Gregis, którą warto poznać.
 • Gość
  21.08.2017 10:08
  Litania do Świętego Papieża Piusa X


  Panie, zmiłuj się nad nami.
  Chryste, zmiłuj się nad nami.
  Panie, zmiłuj się nad nami.
  Chryste, usłysz nas.
  Chryste, wysłuchaj nas.
  Ojcze z nieba Boże - zmiłuj się nad nami.
  Synu Odkupicielu świata Boże - zmiłuj się nad nami.
  Duchu Święty, Boże - zmiłuj się nad nami.
  Święta Trójco, Jedyny Boże - zmiłuj się nad nami.

  Święta Maryjo Matko Boża - módl się za nami.
  Święty Józefie patronie Kościoła powszechnego - módl się za nami.

  Święty Piusie X, wzorze kapłanów - módl się za nami.
  Święty Piusie X, mądry biskupie - módl się za nami.
  Święty Piusie X, skromny kardynale i patriarcho - módl się za nami.
  Święty Piusie X, gorliwy papieżu owczarni - módl się za nami.
  Święty Piusie X, pobożny nauczycielu - módl się za nami.
  Święty Piusie X, poświęcony biednym - módl się za nami.
  Święty Piusie X, pocieszycielu chorych - módl się za nami.
  Święty Piusie X, miłośniku ubóstwa - módl się za nami.
  Święty Piusie X, pokornego serca - módl się za nami.
  Święty Piusie X, wierny w służbie - módl się za nami.
  Święty Piusie X, heroiczny w praktyce wszystkich cnót - módl się za nami.
  Święty Piusie X, napełniony duchem poświęcenia - módl się za nami.
  Święty Piusie X, któryś chciał wszystko odnowić w Chrystusie - módl się za nami.
  Święty Piusie X, który otwierałeś małym dzieciom drogę do ołtarza - módl się za nami.
  Święty Piusie X, który polecałeś wszystkim codzienną i częstą Komunię - módl się za nami.
  Święty Piusie X, który zachęcałeś nas do poznawania i kochania Mszy Świętej - módl się za nami.
  Święty Piusie X, który wszędzie zabiegałeś o szerzenie nauki chrześcijańskiej - módl się za nami.
  Święty Piusie X, który potępiałeś herezje i stawiałeś im opór - módl się za nami.
  Święty Piusie X, który uczyłeś nas prawej Akcji Katolickiej - módl się za nami.
  Święty Piusie X, który uświęciłeś apostolat świeckich - módl się za nami.
  Święty Piusie X, który chciałeś być znany jako ubogi pasterz dusz - módl się za nami.
  Święty Piusie X, który wysłuchujesz modlitw wołających do Ciebie - módl się za nami.

  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata - przepuść nam, Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata - wysłuchaj nas, Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata - zmiłuj się nad nami.

  V. Módl się za nami, Święty Piusie X,
  R. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

  Módlmy się:
  Boże, któryś napełnił serce Świętego Piusa X-go gorliwym miłosierdziem i powołał go na Namiestnika Chrystusowego, spraw, byśmy za jego wstawiennictwem mogli naśladować Jezusa, Boskiego Mistrza, a nasze modlitwy do tego Świętego Papieża owocowały w życiu teraźniejszym i wiecznym, przez tegoż Chrystusa, Pana naszego. Amen.

  Przez wstawiennictwo Św. Piusa X:
  Boże, któryś powołał Świętego Piusa X, na najwyższego Pasterza Kościoła Twojego i obdarzyłeś go szczególnym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu Ołtarza i do Twojej odwiecznej prawdy, miłości do kapłaństwa i Najświętszej Ofiary Mszy św. z ufnością błagamy Ciebie, aby ci, którzy czczą go na ziemi, mogli korzystać z jego wstawiennictwa w Niebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
 • Gość
  21.08.2017 16:03


  "Na tron Piotrowy został Giuseppe Sarto wybrany po śmierci niezwykłego papieża Leona XIII. Jako papież Pius X nie próżnował i błyskawicznie rozpoczął starania o realizację hasła: Omnia instaurare in Christo (odnowić wszystko w Chrystusie).

  W encyklice Pascendi Dominici Gregis z 1907 roku święty papież potępił herezję modernizmu, określonego w dokumencie jako „synteza wszystkich herezji”. Walcząc z tą pleniącą się wtedy błędną nauką opracował przysięgę antymodernistyczną.

  „Silnie się trzymam i do ostatniego tchu trzymać się będę wiary Ojców w niezawodny charyzmat prawdy, który jest, był i zawsze pozostanie w następcach Apostołów na biskupim urzędzie; stąd wyznaję, że Kościół nie tego się trzyma, co może się wydać lepszym i odpowiedniejszym do stopnia kultury danego wieku, ale trzyma się absolutnej i niezmiennej prawdy, od początku głoszonej przez Apostołów, prawdy, w którą inaczej wierzyć, albo inaczej rozumieć jej nie wolno” – ślubowali wszyscy nowo wyświęcani kapłani. Obowiązek ten zniesiono dopiero po soborze watykańskim II, w roku 1967."


  Read more: http://www.pch24.pl/poczet-papiezy-zapomnianych--odnowic-wszystko-w-chrystusie,53886,i.html#ixzz4qOjgsW1c
 • Gość
  21.08.2017 16:33
  Bractwo Piusa X o pracy kobiet czyli żródło poglądów od Piusa X:
  http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/2324

  Praca kobiety poza domem rozbija ognisko domowe, rozdziela członków rodziny, oddala ich od siebie. Zanika wspólnota życia, cierpi na tym wychowanie dzieci, spada liczba narodzin. Na skutek złego lub niedokładnego funkcjonowania gospodarki rodzinnej w zarządzaniu domem, w przygotowaniu posiłku i odzieży, dają się odczuć znaczne straty, które rzadko kiedy mogą powetować dodatkowe zarobki kobiety

  Nie powinniśmy mieć wątpliwości, że takie niewiasty (mój dopisek: kobiety niepracujące i wielodzietne...) łatwiej trafią do Królestwa Niebieskiego niż ci, którzy w tym życiu przedkładają wartości materialne nad wszystko inne. Problem polega na tym, że takich niewiast jest coraz mniej, bo zarówno ludzie rządzący państwami, jak i hierarchowie posoborowego Kościoła nie robią niczego, by kobiety chciały być matkami i paniami domu.

  Powtórzmy: owe 500 zł to zaledwie namiastka tego, co trzeba zrobić, by zacząć przywracać zdrowy model rodziny. Następne kroki powinny być znacznie odważniejsze: zagwarantowanie płacy rodzinnej dla ojców rodzin (czyli takiej, która pozwoli utrzymać żonę i liczne potomstwo), preferowanie takich ojców przy zatrudnianiu na wszelkie stanowiska państwowe lub zależne od państwa, wprowadzenie emerytur dla kobiet, które przez całe lub większość życia pracowały w domu, oraz bonów edukacyjnych, które umożliwią dostęp do niepaństwowych (zwłaszcza katolickich) szkół także dzieciom z niezamożnych rodzin.

  Dlatego zarówno Kościół, jak i państwo muszą zaangażować się w walkę z plagą rozwodów — aż do ich całkowitego wyrugowania z systemu prawnego. Jednak ważniejsze nawet niż zmiany w prawie muszą być zmiany w mentalności. Stąd wynika konieczność stanowczego wyeliminowania z szeroko rozumianej kultury (kina, telewizji, prasy, literatury etc.) wszelkich treści uderzających w rodzinę, w trwałość i wierność małżeńską, w wielodzietność i oczywiście w pracę matek w domu. I równocześnie konieczność promowania katolickiego modelu rodziny.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane