107,6 FM

Abp Gądecki: Wolna niedziela jest podstawowym prawem człowieka!

Wolna niedziela jest podstawowym prawem, jakie przysługuje wszystkim ludziom, każdemu pracownikowi – powiedział abp Stanisław Gądecki, podsumowując dla KAI poranną część obrad zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Podkreślił, że „w obronie wolnej niedzieli istnieje potrzeba mobilizacji wszystkich sił społecznych, zarówno związków zawodowych jak i stowarzyszeń katolickich”.

Przewodniczący Episkopatu poinformował, że postulat wolnej od pracy niedzieli jako dnia świętego jest „oczywistą ciągłością w nauczaniu Kościoła”. Przyznał, że nie jest rolą Episkopatu wypowiadanie się jaki winien być ostateczny kształt ustawy sejmowej, natomiast rolą Kościoła jest obrona „samej istoty prawdy o odpoczynku niedzielnym”.

Przewodniczący Episkopatu nawiązując do złożonego w Sejmie przez „Solidarność” projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, zauważył, że niestety „nie widać na razie woli politycznej rozwiązania tego problemu”. W takiej sytuacji – jego zdaniem - zarówno związek zawodowy „Solidarność” jak i stowarzyszenia katolickie „powinny mocno popierać prawa człowieka, a wśród nich prawo do odpoczynku w niedzielę”.

Wyjaśnił, że potrzeba głosu społecznego w sprawie wolnej niedzieli, gdyż politycy zawsze się z tym liczą.

Abp Gądecki poinformował również, że biskupi dyskutowali nad zgłoszonym przez zespół kierowany przez bp. Jana Wątrobę projektem „Wytycznych KEP dotyczących duszpasterstwa małżeństw i rodzin po adhortacji Amotis laetitia”. Dodał, że ostateczny ich projekt – uwzględniający uwagi i postulaty biskupów - powinien zostać zgłoszony do 15 września. Zapewnił, że w Wytycznych „zostanie potwierdzone tradycyjne nauczanie Kościoła o nierozerwalności małżeństwa i nie może być ono ani zanegowane, ani przekreślone”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • CYnick
  26.08.2017 15:17
  W dyskusjach często używa się zwrotu...bo na przykład w Niemczech... Poza absurdalnością tego odniesienia (Niemiecka gospodarka nie jest w żadnym stopniu przykładowa) warto wspomnieć, że od lat niedziela jest w Niemczech SWIĘTEM. Ten to fakt świadczy o chrześcijańskich korzeniach państwowości bardziej dobitnie niż wszystkie deklaracje padające z kraju na wschód od Odry. Zgodnie z deklaracjami - powinniśmy mieć wolne niedziele nie od 2 lat, ale od 22 albo i więcej. Brukujmy więc nasze piekiełko, brukujmy...
  doceń 2
 • abwin
  26.08.2017 15:38
  Apel Walnego Zebrania Delegatów Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach
  w sprawie zakazu handlowania we wszystkie niedziele i święta
  Katowice, 1 kwietnia 2017 r.
  Walne Zebranie Delegatów Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach stanowczo domaga się od Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej uchwalenia ustawy zakazującej handlowania we wszystkie niedziele i święta.
  Pracownicy placówek handlowych otwartych w niedziele i święta pozbawieni są prawa do wolnego dnia świątecznego.
  Zmuszanie pracowników handlu do pracy w niedziele i święta jest sprzeczne z artykułem 24 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, w którym napisano "każdy człowiek ma prawo do wypoczynku..." oraz artykułem 9 Konkordatu - umowy między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, który zawiera słowa: "Wolne od pracy są niedziele i następujące dni świąteczne...".
 • Megi
  27.08.2017 22:12
  Mam nadzieję,że Episkopat Polski w końcu dołączy do autorów Dubia,..... i Przewodniczący Abp Gądecki za przykładem bp Schneidera, nauczał będzie KK w Polsce czym jest ROZEZNANIE....
 • Kocór
  28.08.2017 09:55
  Może lepszy będzie apel do katolików aby nie robili zakupów w niedziele i święta? Przecież to oni robią zakupy a nie osoby niewierzące!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama