107,6 FM

Święta "od ciemności": Nie bójmy się być znakiem sprzeciwu wobec świata

Patronką dnia jest św. Matka Teresa z Kalkuty.

Matka Teresa, a właściwie Agnes Gonxha Bojaxhiu, urodziła się 26 sierpnia 1910 r. w Skopje, na terenie dzisiejszej Macedonii, w rodzinie albańskiej. Mając 18 lat, wstąpiła do irlandzkiego zgromadzenia loretanek, gdzie przyjęła imię Teresa i wyjechała do Indii. W Kalkucie zetknęła się z wielką biedą i już wówczas postanowiła założyć nowy instytut zakonny, który zająłby się opieką nad najuboższymi. 

W 1948 r., po 20 latach życia zakonnego, postanowiła opuścić mury klasztorne. Chciała pomagać biednym i umierającym w slumsach Kalkuty. Przez dwa lata oczekiwała na decyzję władz kościelnych, by w 1950 r. móc założyć własne Zgromadzenie Misjonarek Miłości i zamienić habit na sari - tradycyjny strój hinduski. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. Matka Teresa otrzymała wiele nagród i odznaczeń międzynarodowych, m.in. w 1979 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Dzięki temu wiele krajów otworzyło drzwi dla sióstr. Na wniosek włoskich dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu (1996). 

Zmarła na zawał serca w Kalkucie, w domu macierzystym swego zgromadzenia, 5 września 1997 r. Na prośbę wielu osób i organizacji św. Jan Paweł II już w 1999 r., a więc zaledwie 2 lata po jej śmierci, wydał zgodę na oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. 

Beatyfikacja Matki Teresy, pod przewodnictwem św. Jana Pawła II odbyła się 19 października 2003 r., w ramach obchodów 25-lecia pontyfikatu papieża Polaka. 

Kanonizacja Matki Teresy odbyła się w ramach obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Świętego Roku Miłosierdzia w Watykanie 4 września 2016 r., a dokonał jej papież Franciszek. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama