107,6 FM

Uwolnili porwanego księdza

Filipińska armia uwolniła katolickiego księdza, który przez blisko cztery miesiące przebywał w niewoli bojowników powiązanych z Państwem Islamskim (IS). Duchowny wziął udział w poniedziałkowej konferencji prasowej w stołecznej Manili.

Ksiądz Teresito Soganub podziękował za uwolnienie; nie wydał jednak żadnego oświadczenia. "Czuję się dobrze fizycznie" - zapewnił.

W sobotę filipińska armia przejęła kontrolę nad meczetem Bato w Marawi, znajdując w świątyni dwie porzucone osoby, w tym Soganuba.

"Nasze oddziały zdobyły przewagę, terroryści zostali zmuszeni do wycofania się w pobliże meczetu. Wykorzystaliśmy szansę przechwycenia duchownego" - powiedział minister obrony Filipin Delfin Lorenzana.

Porywacze powiązani z ugrupowaniem Abu Sajaf wtargnęli 23 maja do katedry w Marawi na południu Filipin podczas modlitwy i pojmali księdza oraz kilkunastu wiernych.

Tydzień po wzięciu w niewolę Soganub wystąpił pod przymusem w propagandowym filmie rebeliantów, w którym wezwał rząd w Manili do wstrzymania operacji wojskowej w Marawi. W zamian islamiści mieli przekazać żywych zakładników filipińskiej armii.

W wyniku rebelii, która rozpoczęła się 23 maja od próby aresztowania przez siły rządowe przywódcy Abu Sajaf Isnilona Hapilona, z rejonu miasta Marawi uciekło prawie 0,5 mln ludzi. Według danych rządowych zginęło tam już ponad 800 osób, w tym dżihadystów, cywilów i wojskowych. Filipińska armia szacuje, że w Marawi walczy jeszcze ok. 50-60 rebeliantów, którzy przetrzymują ok. 50 zakładników.

Ugrupowanie Abu Sajaf złożyło przysięgę wierności Państwu Islamskiemu; znane jest z brutalnych działań, szczególnie wobec cudzoziemców, m.in. zamachów bombowych, wymuszeń i porwań dla okupu. Od lat 70. XX wieku chce przekształcić południe Filipin w kalifat.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama