Zmiany w prezydenckim projekcie ws. KRS po spotkaniu z partiami

dodane 25.09.2017 17:15

PAP |

Ponieważ nie ma zgody na zmianę konstytucji, proponuję, by w wypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejny etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Zmiany w prezydenckim projekcie ws. KRS po spotkaniu z partiami   Jakub Szymczuk /Foto Gość Prezydent Duda

Wcześniej zaproponował, by w wypadku, gdyby Sejm nie wybrał członków KRS większością 3/5 głosów, wyboru dokonywał prezydent. Wymagałoby to zmiany konstytucji. Duda zaznaczył, że w związku z tym, iż po konsultacjach z klubami parlamentarnymi okazało się, że zaproponowana przez niego zmiana w konstytucji, nie ma szans na uchwalenie, proponuje inne rozwiązanie dotyczące wyboru członków KRS.

"Jeżeli nie ma na to zgody w parlamencie, moja propozycja będzie taka, żeby w przypadku, jeżeli nie uda się wybrać (członków KRS) większością 3/5 głosów, głosowanie następowało w ten sposób, że jeden poseł ma jeden głos, tzn. każdy poseł może zagłosować tylko na jednego kandydata na sędziego do Krajowej Rady Sądownictwa" - oświadczył Duda na konferencji prasowej, po spotkaniach z przedstawicielami klubów.

"3/5 jako zasada, jako tryb podstawowy. W przypadku, gdyby nie udało się w terminie wybrać w ten sposób sędziów do KRS, będzie włączał się drugi tryb, taki, że każdy poseł ma jeden głos" - tłumaczył prezydent.

Jak ocenił, "to w efekcie będzie powodowało multipartyjny wybór członków KRS". "Taka propozycja będzie ostatecznie w moim projekcie zmiany ustawy o KRS" - powiedział prezydent.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, KRS, PAP, PARTIE, PRAWO, PREZYDENT, SĄDOWNICTWO

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 gosc 26.09.2017 13:23
Niezalogowany użytkownik "działanie w ramach Konstytucji i wspólne dobro obywateli." - to sie wzajemnie wyklucza jesli mówimy o komuszej konstytucji kwaśniewskiego
Plusów: 1 Tad 26.09.2017 08:50
Niezalogowany użytkownik Ostatni bastion komuny I perwno pan prezydent just mial wizyte I propozycje nie do odrzucenia albo zrobi to co oni chca albo wymorduja jego rodzine razem z nim Tak to w Polsce wyglada nie oszukujmy sie on chca miec tu 38 milionow niewolnikow I tylko cud moze to zmienic
Plusów: 1 Anna Panna 25.09.2017 21:18
Niezalogowany użytkownik Czekamy na ostateczne porozumienie.
Plusów: 3 Mariusz 25.09.2017 20:27
Niezalogowany użytkownik Przeciwnie!

wszystkie komentarze >