107,6 FM

Trzeba, szanując i zachowując tradycję, być otwartym na nowe natchnienia

Czyż Stwórca zewnętrznej strony nie uczynił także wnętrza? Łk 11,40

Pewien faryzeusz zaprosił Jezusa do siebie na obiad. Poszedł więc i zajął miejsce za stołem. Lecz faryzeusz, widząc to, wyraził zdziwienie, że nie obmył wpierw rąk przed posiłkiem.

Na to Pan rzekł do niego: «Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości. Nierozumni! Czyż Stwórca zewnętrznej strony nie uczynił także wnętrza? Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste».


Wielokrotnie w historii pojawiały się ruchy starające się z zapałem reformować Kościół, jednak niejednokrotnie w ramach proponowanych reform kwestionowały one tradycyjne praktyki Kościoła. W imię autentycznego zaangażowania wewnętrznego próbowano zmieniać niemal wszystko, a to powodowało więcej zamieszania niż pożytku. Jezus wielokrotnie potępiał postępowanie faryzeuszów, którzy z jednej strony pilnie zachowywali zewnętrzne ryty, ale pozbawiali ich wewnętrznego zaangażowania serca. Jednak Jezusowa propozycja nie polegała na odrzuceniu zewnętrznych praktyk. Jezus mówi: „to należało czynić i tamtego nie opuszczać”. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że praktyki Kościoła mogą się rozwijać. Na przykład sto lat temu nie istniała oaza, a wiemy, jak ogromną rolę odegrała ona w Polsce i jak rozwija się obecnie w Chinach. Trzeba, szanując i zachowując tradycję, być otwartym na nowe natchnienia. W przeciwnym razie można się rozminąć z wolą Bożą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.