107,6 FM

12.10.2017 Marian Pawlas: kopalnia Krupiński powinna zostać w polskich rękach

Kopalnia Krupiński powinna pozostać w polskich rękach – uważa wójt gminy Suszec, na terenie której leży ten zakład.

Wójt Suszca, Marian Pawlas mówił dziś w „Rozmowie poranka” Radia eM, że w ciągu dwóch tygodni powinien być gotowy biznesplan dla kopalni Krupiński. Najpierw jednak potrzebne jest przychylne spojrzenie ministra energii. Jak dodał, wyczuwa od dawna przychylność ministra Krzysztofa Tchórzewskiego. Z kolei od Unii Europejskiej Marian Pawlas także spodziewa się życzliwości, bo – jak zaznaczył – węgiel koksowy, który jest wydobywany w kopalni Krupiński, jest surowcem chronionym w Unii Europejskiej.

Marian Pawlas opowiedział się za tym, aby kopalnia nie tylko nie została zlikwidowana, ale żeby wróciła do skarbu państwa, a przynajmniej aby polski kapitał miał w niej większościowy udział.

Zatrudniająca ponad 2 tysiące osób kopalnia Krupiński została wiosną przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Załoga, wspierana przez NSZZ „Solidarność” walczy jednak o utworzenie spółki pracowniczej, pozyskanie inwestora i utrzymanie kopalni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy