Stany Zjednoczone występują z UNESCO

dodane 13.10.2017 06:40

PAP |

Departament Stanu USA oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone występują z UNESCO, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury. Szefowa UNESCO Irina Bokowa wyraziła ubolewanie z powodu tej decyzji i nazwała ten krok stratą dla ONZ.

Stany Zjednoczone występują z UNESCO   PAP/EPA/YOAN VALAT

Decyzja USA wejdzie w życie 31 grudnia.

"Nie była to łatwa decyzja; odzwierciedla ona obawy Stanów Zjednoczonych w związku z rosnącymi należnościami UNESCO, potrzebą elementarnej reformy organizacji i utrzymującymi się antyizraelskimi uprzedzeniami" - poinformował amerykański resort dyplomacji podkreślając, że USA będą starały się "angażować w charakterze nieczłonkowskiego państwa obserwatora w celu wniesienia (do organizacji - PAP) amerykańskich poglądów, punktu widzenia i opinii".

"Po otrzymaniu oficjalnego powiadomienia od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona, jako dyrektor generalna UNESCO chciałabym wyrazić głębokie ubolewanie z powodu decyzji USA (...)" - oświadczyła Bokowa. Dodała, że krok podjęty przez USA stanowi stratę dla multilateralizmu i dla wspólnoty ONZ.

USA wstrzymały finansowanie UNESCO po przyjęciu do tej organizacji Palestyny. UNESCO to pierwszą oenzetowska agenda, która przyznała Palestyńczykom pełne członkostwo w październiku 2011 roku. Jeszcze przed przyjęciem Palestyny do organizacji USA groziły UNESCO zawieszeniem finansowania. Waszyngton wpłacał do kasy UNESCO 80 mln dolarów rocznie, czyli 22 proc. jej budżetu.

Prawodawstwo z lat 90. zakazuje Stanom Zjednoczonym finansowania każdej instytucji ONZ, przyznającej pełne członkostwo jakiemukolwiek podmiotowi, który nie dysponuje "uznawanymi międzynarodowo atrybutami" państwowości.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, ORGANIZACJE, PALESTYNA, PAP, UNESCO, USA

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 7 Bez kompleksów 13.10.2017 09:42
Niezalogowany użytkownik Brawo!
Plusów: 8 slusznie 13.10.2017 08:41
Niezalogowany użytkownik słuszny i zbawienny krok USA. Następny krok to stopniowe zrywanie stosunków dyplomatycznych z krajami należącymi do osi zła, powiększanie sil na flance i absolutne embargo na ropę i gaz
Plusów: 17 parasol 13.10.2017 08:25
Niezalogowany użytkownik No i słusznie, bo i po cóż komuś ta fasadowa organizacja. Jesienią 2016 roku w UNESCO przegłosowano rezolucję 40COM 7A.13, zatytułowaną “Old City of Jerusalem and its Walls", która ignoruje związki judaizmu i chrześcijaństwa ze Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie, za to nazywa to miejsce islamskim miejscem kultu. Tak jakby poza islamem nigdy judaizmu ani chrześcijaństwa tam nie było. Izrael zaprotestował. Watykan nie. Kiedyś organizacje typu UNESCO, WHO miały sens i robiły dobre rzeczy, obecnie dryfują w stronę kontrowersyjnych ideologii.

wszystkie komentarze >