107,6 FM

Europa potrzebuje chrześcijan

- Jest potrzeba, żebyśmy my, chrześcijanie odezwali się, że jeszcze jesteśmy w Europie i chcemy innej Europy, Europy Chrystusa - mówił wicemarszałek Senatu Michał Seweryński na II sesji kongresu "Europa Christi", która odbyła się w sobotę w Łodzi.

Wicemarszałek Senatu był jednym z uczestników II sesji Międzynarodowego Kongresu "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" organizowanego w Częstochowie, Łodzi i Warszawie przez ruch "Europa Christi", którego moderatorem jest ks. infułat Ireneusz Skubiś.

"Potrzeba, żebyśmy my, chrześcijanie odezwali się, że jeszcze jesteśmy w Europie, jeszcze żyjemy i chcemy innej Europy. Chcemy Europy Chrystusowej. Wolno nam - wołajmy o to głośno; ruch +Europa Christi+ świetnie się do tego nadaje i powinien dotrzeć także do innych krajów europejskich" - podkreślił Seweryński.

Za godną pochwały uznał ideę "ruszenia z posad Europy prochrześcijańskiej" głoszoną przez organizatorów kongresu. Zdaniem wicemarszałka, myśl polityczna, która kieruje obecnie integracją europejską prowadzi raczej do dezintegracji, stąd niezbędne jest "podjęcie walki o przywrócenie szacunku dla wartości chrześcijańskich i odwrócenie samobójczego biegu, na którym wydaje się obecnie znajdować wiele instytucji europejskich."

Jedna z sesji "Europa Christi" ma odbyć się w poniedziałek w siedzibie Senatu RP. Jak podkreślił Seweryński, takie umiejscowienie obrad jest znamienne, gdyż polscy parlamentarzyści na co dzień "przeżywają niezwykłej wagi wyzwanie, które rodzi się na tle błędnej interpretacji fundamentalnego pojęcia naszej cywilizacji, czyli praw człowieka."

Jak wspomniał, pojęcie praw człowieka jest współcześnie niezwykle popularne i posługują się nim rozliczne instytucje. Problemem jest natomiast "głęboki rozdźwięk i podział co do rozumienia praw człowieka", który wyłania się w momencie projektowania konkretnych ustaw.

"Jesteśmy włączeni w krąg życia społeczności międzynarodowej - przede wszystkim UE. Są tam poważne i silne instytucje zajmujące się implementacją praw człowieka - z Trybunałem w Strasburgu na czele. Stale przypominają nam one o respektowaniu praw człowieka, martwią się, czy w Polsce jest demokracja, czy te prawa są respektowane. My mówimy, że tak. I okazuje się, że te prawa rozumiemy inaczej niż rozumieją je w różnych areopagach międzynarodowych" - zaznaczył Seweryński.

Jako przykład rozbieżności podał uchwałę Komisji Praw Człowieka przy ONZ dotyczącą prawa do aborcji. "Tam powiedziano, że należy wszystkim zapewnić bezpłatne prawo do aborcji, bo to jest prawo człowieka. Ale w Polsce jest jeszcze trochę ludzi, którzy myślą inaczej - co więcej, ta część naszego społeczeństwa sprawuje władzę" - podkreślił wicemarszałek.

Według Seweryńskiego obecny rząd nigdy nie zgodzi się, by "prawo do aborcji rozumieć jako jedno z praw człowieka, podobnie jak prawo do eutanazji nie będzie rozumiane jako przejaw prawa do życia, czy możliwość zawierania związków homoseksualnych jako wyraz szacunku dla rodziny i małżeństwa".

"I mamy poparcie społeczne. Popadamy w sprzeczność z tymi instytucjami europejskimi, które chwalą nas za +500 plus+, ale ganią za brak dostępu do powszechnego, darmowego prawa do aborcji. To wielki rozdźwięk" - dodał.

W opinii wicemarszałka także w Polsce jest wiele środowisk opiniotwórczych, które nie wahają się publicznie wypowiadać w sposób budzący sprzeciw ludzi o chrześcijańskim podejściu do praw człowieka. Seweryński przewiduje, że polski rząd będzie krytykowany na świecie za swój "rzekomy obskurantyzm, przywarcie do wartości chrześcijańskich i odrębne pojmowanie praw człowieka."

"Będą liczne wyroki Trybunału Strasburskiego, do którego skarżyć się będą ludzie, którzy nie mają prawa do eutanazji, do zmiany płci według swego życzenia tyle razy, ile chcą itd. To wielkie wyzwanie dla legislatorów, które w obu izbach polskiego parlamentu się pojawia" - zaznaczył.

Temat przewodnim II sesji kongresu, która odbyła się w Szkole Wyższej Ekonomii i Zarządzania w Łodzi, to "Chrześcijanin między ekonomią a kulturą. Źródła nadziei owocem harmonijnej troski o ogród europejskich wartości". Oprócz wicemarszałka Senatu głos zabrali animatorzy ruchu "Europa Christi" m.in. ks. Skubiś, który przypomniał o idei, wyrażonej w pierwszym dniu kongresu w Częstochowie.

"Cieszymy się z ogłoszonej przez kardynała Stanisława Dziwisza inicjatywy, by Jan Paweł II został ogłoszony jednym z patronów Europy; chyba nikt inny nie powiedział tyle o zachowaniu Europy chrześcijańskiej co ten święty" - zaznaczył.

Po pierwszej - w Częstochowie - i drugiej w Łodzi, zaplanowano jeszcze dwie sesje kongresu. W niedzielę obrady przeniosą się do Warszawy, a w poniedziałek, w sesji zorganizowanej w siedzibie Senatu RP, obok przedstawicieli Kościoła wezmą udział członkowie rządu i parlamentarzyści.

« 1 »
 • Wmawianie na zamówienie
  22.10.2017 04:58
  Język świata wg nowej lewicy: nic się nie dzieje, ponieważ istnienie istnienia jest niezaprzeczalnie zaprzeczalne, dlatego, że jak coś istnieje dla nieistnienia lub z istnienia istniejąco-nieistniejącego to istnieje z tego istnienia nie istniejącego co oznacza, że można ludziom wmawiać, że istnieje nicość, czyli coś co nie istnieje i czemu nadaje się pozory miłości. Okultyzm też więc istnieje przez nieistnienie. To ja powiem w takim razie, że jak oni nie istnieją przez nieistnienie samych siebie, których sobie wymyślili na potrzeby życia to jakim cudem żyją? Czy to urojenie? Jeżeli tak to czemu nie leczą się w szpitalu spychiatrycznym? To jakiś cud nicości miłości nieistniejącej czy może jest Ktoś mądrzejszy od ich głupoty i cynzimu pt. "zauważyłem"?
  doceń 0
 • a
  22.10.2017 05:49
  pan marszalek senatu domaga sie od innych wyznawania Chrystusa sam zaprzeczajac ewangelii.Domaga sie prawdy klamiac i zmyslajac kolejne oszczerstwo smolenskie...Tak nawracac sie nie da a wywoluje to niechec do takiego katolicyzmu i kpiny.
  doceń 0
 • Systematyka poznania
  22.10.2017 08:24
  Systematyka poznania ludzkiego:
  1. Prawo Naturalne
  2. Filozofia i definicje
  3. Logika
  4. Matematyka
  5. Psychologia
  6. Teologia i Doktryna (Spekulacja-Teoria, Historia, Praktyka)
  7. Nauki społeczne
  8. Nauki ścisłe
  9. Nauki humanistyczne
 • Biblia i wierni
  22.10.2017 15:31
  Przypomnienie wobec wiernych. Ksiądz czy ojciec udziela ważnych sakramentów do czasu ogłoszenia oficjalnego ekskomuniki i suspensy z racji uświęcania wiernych przez łaskę Boga, a nie świętość księdza i do czasu kiedy nie głosi słowem lub czynem niezgodności z nauką Kościoła, więc np. ma prawo do spotykania się z władzami państwowymi, ale nie może popierać aborcji na żądanie. Przywilej księdza polega na tym, że ogłoszenie ekskomuniki i suspensy musi nastąpić personalnie. W relacji do wiernych tego obowiązku nie ma i ekskomunika obowiązuje post factum w szczególności w odniesieniu do ekskomunikowanych socjalistów i liberałów. Łukasz Broma sugerował suspensę dla ks. Lucjana Szcześniaka za spotkanie z prezydentem miasta Legionowo Romanem Smogorzewskim mimo iż ks. Lucjan nie uczestniczył w czarnym proteście organizowanym przez Ratusz. Prawdopodobnie przychodzą do niego ludzie czytający Tygodnik Powszechny, który wprowadza opinię publiczną w błąd. Łukasz nie widzi miłości Kościoła do wiernych w Doktrynie przez co nie ufa Kościołowi. W miarę możliwości sugerowałbym możliwość jakiejś rozmowy z nim. Chwilowo mam mu pożyczyć Dogmatykę, ale nie wiem co z tego wyniknie dla jego świadomości duchowej.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama