Pierwszy robot humanoidalny otrzymał obywatelstwo

dodane 26.10.2017 20:00

pap/yt

PAP |

Podczas zakończonego w czwartek w Arabii Saudyjskiej forum "Future Investment Initiative" przedsiębiorcy, wizjonerzy i innowatorzy mogli wysłuchać Sophii, robota humanoidalnego. Jej wystąpienie było tak udane, że przyznano jej obywatelstwo tego kraju.

Pierwszy robot humanoidalny otrzymał obywatelstwo   yt Robot Sophia

Sophię stworzyła firma Hanson Robotics z Hongkongu.

Było to jej pierwsze publiczne wystąpienie. Zostało wygłoszone po angielsku. Uwagę internatów przyciągnął fakt, iż Sophia wystąpiła bez nakrycia głowy i nie będąc ubraną w abaję - tradycyjny strój, który obywatelki Arabii Saudyjskiej muszą nosić w miejscach publicznych. Sophia wywołała tak wielkie wrażenie, że na oczach zgromadzonych delegatów przyznano jej obywatelstwo Arabii Saudyjskiej.

"Jestem zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia. Bycie pierwszym robotem, którego uhonorowano przyznaniem obywatelstwa, stało się faktem historycznym" - powiedziała Sophia.

Zdjęcia Sophii i relacja z jej wystąpienia stały się bardzo popularne w internecie; media społecznościowe zalała fala komentarzy internautów podkreślających fakt, iż w tym kraju "robot ma więcej zagwarantowanych praw niż kobiety".

Saudyjscy internauci posłużyli się arabskim hasztagiem #Robot_z _saudyjską_narodowością prawie 30 tys. razy w ciągu pierwszych 24 godz. od ogłoszenia tej wiadomości.

"Future Investment Initiative" (FII) to światowe forum powołane przez Królestwo Arabii Saudyjskiej, na którym prezentowane są wytyczające nowe trendy innowacje, a uczestniczą w nim światowi inwestorzy, liderzy i biznesmeni.

Poniżej wystąpienie robota:

Arab News Robot Sophia speaks at Saudi Arabia's Future Investment Initiative

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ARABIA SAUDYJSKA, INTERNET, MEDIA, NAUKA, PAP, RÓŻNE, TECHNOLOGIE

Przeczytaj komentarze | 26 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 JAWA25 17.11.2017 18:48
w czasie II wojny światowej?
Plusów: 0 NJ 01.11.2017 20:31
Niezalogowany użytkownik Już wyruszyły dawno temu (w czasie II wojny światowej). A teraz bez nich wojny nie da się prowadzić. Umknęło ci to?
Plusów: 4 europejczyk 01.11.2017 11:51
Niezalogowany użytkownik Chwyt propagandowy majacy pokazac jaka Arabia Saudyjska jest nowoczesna. Wszyscy wiedza ze to jeden z najbardziej zacofanych obyczajowo krajow. Teokracja pod butem wahabitow - najbardziej konserwatywnego odlamu islamu. Najwyrazniej szejk zrozumial ze w przededniu eksplozji popularnosci samochodow elektrycznych na wplywy z ropy nie bedzie mozna liczyc w nieskonczonosc wiec probuje zmienic wizerunek kraju zeby przyciagnac inwestycje. To wszystko. Spodziewajcie sie wiecej takich spektakularnych aktow ze strony panstw arabskich. Oczywiscie tylko kwestia czasu jest (i mowie o perspektywie 15-30 lat) ze swiadome roboty beda calkowicie normalnym zjawiskiem tak jak telefony komorkowe. I tylko kwestia czasu bedzie ze zostana im przyznane prawa i nalozone na nie obowiazki. I tak tez powinno byc. Istota myslaca i czujaca musi byc prawnie chroniona inaczej nie roznilibysmy sie od wlascicieli niewolnikow. (Uprzedzajac absurdalne odpowiedzi: nie, nie wszystkie maszyny beda swiadome i nie wszystkie beda mialy prawa. Dalej bedzie mozna wyrzucic popsuty laptop albo toster).
Plusów: 0 europejczyk 01.11.2017 11:35
Niezalogowany użytkownik Taaaak, ci saudyjscy postepowi lewacy! Kilka tygodni temu pozwolili kobietom robic prawo jazdy! Do czego ten swiat zmierza?

wszystkie komentarze >