Aborcja eugeniczna do Trybunału Konstytucyjnego!

dodane 02.11.2017 00:07

Wojciech Teister

W 1997 r. TK stwierdził, że aborcja z przyczyn społecznych jest niezgodna z Konstytucją. Teraz rozstrzygnie, czy Konstytucja pozwala zabijać dzieci nienarodzone podejrzane o ciężką chorobę.

Aborcja eugeniczna do Trybunału Konstytucyjnego!  

Wniosek o rozstrzygnięcie tej kwestii złożył w TK 27 października poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. W najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego" parlamentarzysta opowiada o tym w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim.

Wróblewski podkreśla, że jeśli Trybunał wyda analogiczne orzeczenie do tego z 1997 r. (według którego aborcja z przyczyn społecznym jest niekonstytucyjna) i ogłosi, że przepis dopuszczający aborcję chorych dzieci jest niezgodny z Konstytucją, to po publikacji orzeczenia utraci on moc obowiązującą. Teoretycznie TK może wydać też inny wyrok, że aborcja eugeniczna jest częściowo niekonstytucyjna, może wyznaczyć okres przejściowy i dać czas parlamentowi na zmianę regulacji, wreszcie może orzec, że jest ona zgodna z ustawą zasadniczą.

W rozmowie Bogumił Łoziński pyta posła Wróblewskiego m.in. o to, dlaczego jego wniosek do TK dotyczy tylko przesłanki eugenicznej do aborcji, a już nie dotyczy dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego, skoro argumentacja przeciwników aborcji jest w obu przypadkach niemal taka sama. Odpowiedź na to i wiele innych pytań przeczytasz w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego".

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 11 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 humanavitae 04.11.2017 10:54
Niezalogowany użytkownik Konstytucja nie jest w porządku. Jest ona postkomunistyczna. Ale na razie nie da się przewidzieć kiedy zmieni się konstytucja więc trzeba korzystać z tego co się da. Fakt faktem zakaz aborcji powinien być w konstytucji nowej.
Plusów: 4 jurek 03.11.2017 10:22
Nie odnoszę się do kwestii aborcji, ale do pewnej logiki. Często twierdzicie, że ta Konstytucji jest do zmiany, że "napisali ja komuniści" (i w podtekście, że dlatego nie należy jej zbytnio poważać") - czyli co nagle jest jednak Konstyttucja w porządku i garstka sędziów ma zrobić to czego nie maja odwagi zrobić posłowie z Prezesem na czele? - czyli zagłosować
Plusów: 0 Gość 03.11.2017 00:16
Niezalogowany użytkownik Aborcja powinna zostać prawnie uznana za LUDOBÓJSTWO.
Plusów: 1 a 02.11.2017 18:56
Niezalogowany użytkownik zacznijmy od tego,ze do zaplodnienia nie dochodzi od razu.A wiec jest czas na reakcje.Nie jestem tez przeciwnikiem antykoncepcji i nie widze grzechu w malzenskim pozyciu seksualnym a tzw. kalendarzyk uwazam za kpiny z Boga.Jednak w przypadku zagrozenia zycia lekarz musi zdecydowac.Zupelnie tak samo jak na wojnie.Ma ograniczone mozliwoscie wiec musi zdecydowac;tego uratuje tego nie nie bo nie dam juz rady.Jednak zabijanie nienarodzonych tylko dlatego,ze jeszcze sie nie narodzili jest zbrodnia.Jestem przeciwnikiem slowa "aborcja".Powinno sie mowic "zabojstwo" lub "morderstwo".O powinno byc wiecej "okien zycia"Wlasciwie przy kazdej plebani

wszystkie komentarze >