Było ich trzech

dodane 10.11.2017 09:30

ks. Stanisław Gańczorz

Trzy postawy znanych nam osób. Pomyśl, które cechy są ci bliskie.

Było ich trzech   Henryk Przondziono /Foto Gość Ks. Stanisław Gańczorz

Pierwsza: Amerykanin uwielbiany przez dzieci, twórca imperium którego symbolem jest Myszka Miki, Kaczor Donald czy Królewna Śnieżka, zniszczył kariery kilku kolegom z branży, oskarżając ich o sympatie komunistyczne. Po wojnie jako agent specjalny FBI miał zadanie infiltrować środowisko filmowców. Jako dziecko uciekał z domu bo Jego ojciec był życiowym nieudacznikiem. By zdobyć prawo jazdy sfałszował dokumenty z datą urodzenia. Sekretarce zalegał z pensją, by rozwiązać problem ożenił się z nią . Brzmi to jak żart. Pracowało dla niego 1,2 tys. osób. Koszty produkcji „Królowej Śnieżki” to 2,6 mln. dolarów. – mówił wtedy ;” czuję się fantastycznie jestem winien bankowcom tylko 8 mln. dolarów. Następuje depresja, zamknięcie się i płacz. Disney traktował kobiety jak niewolnice pracy. Nad nimi stali nadzorcy. Pracowały od godz. 7.00 do godz. 22.00. Gdy kobieta miała 30 lat i ręka przy rysunku zadrżała- zwalniał ją. Gdy ktoś umawiał się na randki czy był w związkach nieformalny, został zwolniony z pracy.

Biograf Disneya, pisał że nie lubił on sprzeciwu. Był dominujący, nieustępliwy, niesprawiedliwy, mściwy. Nie lubił też Żydów, czarnych. Hindusów również zwolnił. Gdy strajk w wytwórni filmowej trwał cztery miesiące zwrócił się o pomoc do szefa mafii Williego Bioffa. Czasem pisał szkodząc: „ w mojej opinii rysownik. Pomerowce i agent Howard są komunistami, choć nie potrafią tego udowodnić.” Największą radość sprawiała mu, nie radość dzieci z filmów lecz z utworzenia i trwania firmy.

Postawa druga Polak. Władysław Bartoszewski często powtarzał, że warto być przyzwoitym. W związku z czym, aby wg. niego tę postawę zachować trzeba:

 1. Nie poddawać się wilkom w owczej skórze,

 2. Uważać, by niczego nie zepsuć

 3. Być tym, kim jestem czyli odkryć swoje powołanie

 4. Trzymać się porządnych ludzi

 5. Pamiętać o historii, która oddziałowuje na chwile obecną

 6. Myślę, mówię, żyję według Dekalogu

 7. Naród nie składa się z samych aniołów czy diabłów

 8. Spowiadaj się z własnych grzechów, nie cudzych

 9. Z nikogo nie kpij

 10. Nienawidzić nie będę

 11. Kocham mój Kościół.

U „ ks. Ziei spowiadałem się, załamany po wyjściu z Auschwitz w 1942r. a on mi mówi: Przestań się nad sobą użalać. Widziałeś co się dzieje w getcie? Zrób coś, by pomóc Żydom.” Spowiedź jako bodziec do działania.

12. O prostocie życia mówił:

Nie mam bogactwa, domu, złotego zegarka. Ale dach nad głową, emeryturę. Nie mam programu, by posiadać. Może dlatego, że byłem synem skromnego urzędnika bankowego, który wyrósł z biedy. Synowi powiedziałem: „ Ty po mnie nic nie odziedziczysz.”

Postać trzecia

Otto Schimek 1925 - 1944 Wehrmacht. W 2010r. Jan Warzecha mówił w Sejmie : „ Zanim Schimek stanął przed komisją poborową złożył przed matką potrójne ślubowanie Bogu:

- że nie sprzeda własnego sumienia, nawet za cenę własnego życia, - matce, że nie splami swych rąk krwią, - Hitlerowi, że nie będzie miał w nim płatnego czy bezpłatnego mordercy.

Do brata Rudiego pisał:

„ Dzisiaj odchodzę do Boga, gdzie Ojciec już na mnie czeka. W czasie zmartwychwstania zobaczymy się wszyscy w niebie.”

„ Zawsze strzelam w powietrze.”

„ Duszy mej nie zabiją”

„ Jakaż nadzieja”

„ Jestem w radosnym nastroju, bo idę szczęśliwy do ojczyzny nieba.”

14.11.1944r. o godz. 10.00 pluton egzekucyjny wykonał rozkaz.

A ” kapelan dywizji był u mnie, modlił się ze mną i towarzyszył mi w mojej ostatniej drodze”. Amerykanin, Polak i Austriak.

Czyja postawa jest moją?

A może to „mix” z wszystkich trzech ?

«« | « | 1 | » | »»