Papież: Ksiądz w czasie mszy mówi "w górę serca", nie "w górę komórki"

dodane 08.11.2017 19:45

PAP |

W czasie mszy ksiądz mówi "w górę serca", a nie "w górę telefony komórkowe" - powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę w Watykanie. Wyznał, że smutkiem napawa go widok telefonów podczas mszy. "Msza to nie spektakl" - podkreślił.

Papież: Ksiądz w czasie mszy mówi "w górę serca", nie "w górę komórki"   PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI Kadr z październikowej kanonizacji na pl. Św. Piotra w Rzymie

"Ksiądz nie mówi: »w górę telefony komórkowe, by zrobić zdjęcie«. Jakie to przykre. Powiem wam, że bardzo mnie smuci, gdy odprawiam mszę na placu czy w bazylice i widzę tyle podniesionych telefonów komórkowych, i to nie tylko przez wiernych, ale także przez księży i biskupów" - oznajmił papież.

"Proszę was, msza to nie jest spektakl, to przyjście na spotkanie z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem naszego Pana" - zaznaczył Franciszek. "Dlatego mówi się: »W górę serca«. Pamiętajcie, żadnych telefonów, bardzo ważne jest, by wrócić do tego, co istotne" - apelował.

W pierwszej katechezie z nowego cyklu na temat mszy Franciszek mówił, że często wierni w czasie liturgii rozmawiają. Wierni nie stoją koło księdza, ale blisko Boga - podkreślił.

"Gdyby tutaj dzisiaj przyszedł prezydent Republiki, albo jakaś ważna osoba ze świata, na pewno wszyscy bylibyśmy blisko niej, chcielibyśmy ją pozdrowić. Ale pomyśl, kiedy idziemy na mszę świętą, to jest tam obecny Pan. A ty jesteś rozproszony, kręcisz się" - zauważył Franciszek.

I dodał, że niektórzy mówią, że "msze są nudne". "Pan jest nudny? Nie, to nie msza jest nudna, ale księża. Trzeba, by księża się nawrócili" - oświadczył papież.

Zwracając się do Polaków, Franciszek przypomniał, że w niedzielę z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski i Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie po raz dziewiąty będzie obchodzony w Polsce Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, by wesprzeć "duchowo i materialnie braci i siostry na Bliskim Wschodzie".

"Niech wasze modlitwy i ofiary będą dla nich konkretną pomocą i znakiem łączności ze wszystkimi, którzy cierpią dla imienia Chrystusa na całym świecie" - dodał papież. Pozdrowił również redakcję i słuchaczy Radia Katowice, które obchodzi w tym roku 90-lecie istnienia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PAP, PAPIEŻ, WATYKAN

Przeczytaj komentarze | 13 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 ks. MMM 10.11.2017 00:12
Niezalogowany użytkownik znów hejt na księży, fajnie nie ma to jak wsparcie ojca ...
Plusów: 0 Stan Poznań 09.11.2017 20:47
Niezalogowany użytkownik A pierwsze Komunie święte? Czy każde dziecko MUSI mieć fotkę jak...otwiera buzię? Fotograficy łaża całą Mszę św. po kościele filmując uśmiechnięte buźki, loczki, falbaneczki, sukieneczki etc "najśliczniejszych księżniczek". Dość z tym! Jedno wspólne przed ołtarzem albo przed kościołem, a jak kto chce to z rodziną na zewnątrz!
Plusów: 3 RS 09.11.2017 10:34
Niezalogowany użytkownik Mnie też denerwują te komórki, jestem na chrzcie, jest profesjonalny fotograf, ale musi wujek, ciotka z tą komórką fotografować. Byłem w Jerozolimie 5 lat temu, Japończycy, kreańczycy nagrywali w bazylice grobu pańskiego tabletami o wielkości A4, albo A3. Sam za dużo korzystam z internetu i z tym walczę, ale trzeba umieć być tu i teraz. Poza tym , ludzie jest tyle profesjonalnych autoportretów Papieża, naprawdę jak z kilometra zrobisz mu fotkę to i tak prawie nic nie będzie widać ;-) No chyba, żeby od razu wrzucić na fejsa i pochwalić się przed kolegami, wtedy jesteś usprawiedliwiony hehe
Plusów: 2 u 09.11.2017 10:32
Niezalogowany użytkownik Papież zwraca uwagę na takie drobiazgi, bardzo istotne do przeżywania spotkania z Bogiem Żywym. Dziękuję, Ojcze Święty!

wszystkie komentarze >