Ciągle jesteśmy w rozdarciu

dodane 11.11.2017 20:27

Mira Fiutak

zobacz galerię 

Msza za Ojczyznę w katedrze i uroczystość pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego - tak wyglądało Święto Niepodległości w Gliwicach.

Ciągle jesteśmy w rozdarciu   Mira Fiutak /Foto Gość Przemarsz z katedry pod pomnik Marszałka Piłsudskiego

Uroczystość 11 listopada, w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczęła się w gliwickiej katedrze, gdzie Eucharystii za Ojczyznę przewodniczył bp Jan Kopiec. Po modlitwie nastąpił przemarsz na pl. Piłsudskiego.

- Od tylu lat wspominamy ten dzień - powiedział na rozpoczęcie modlitwy w katedrze bp Jan Kopiec o świętowaniu kolejnych rocznic odzyskania niepodległości. - Jednocześnie ogarniamy w tym momencie całą tysiącletnią historię naszego narodu i państwa, które razem ze swoimi obywatelami przechodziło różne koleje. Państwo zbudowane na fundamentach prawa i przesłanek aksjologicznych, ale także złożone ze zwykłych obywateli. Wspaniałych i mądrych, ale też nikczemnych. Rzeczą naszą jest, aby wywyższać mądrość i umieć likwidować to, co nikczemne. Czy jesteśmy w stanie to zrobić, w znacznym stopniu zależy od nas - stwierdził.

Mszy za Ojczyznę w gliwickiej katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec 

  Mira Fiutak /Foto Gość Mszy za Ojczyznę w gliwickiej katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec Odnosząc się do roku 1918, biskup gliwicki zachęcał do refleksji nad przyczynami wcześniejszej utraty niepodległości. - Historycy podejmują wiele wysiłku, by wyjaśnić, czy tylko zła wola sąsiadów, czy jednak jakaś gangrena naszego życia społecznego przyczyniła się do tragicznych wydarzeń z 1795 roku. Dziś stwierdzamy, że jedno i drugie - podkreślił.

Nawiązując do obecnej sytuacji w kraju, powiedział: - Dzisiaj, po 99 latach, nic chyba się nie zmieniło, ciągle jesteśmy w rozdarciu. Cieszymy się wolnością, mamy duże ambicje, a z drugiej strony wiemy przecież, jak wiele można wymienić spraw zasługujących na napiętnowanie. Tak łatwo i chętnie się wzajemnie oskarżamy - obywatele zarzucają władzy arogancję, władza obywatelom nie przestrzeganie prawa. A przecież wolność odzyskana blisko 100 lat temu mogła dzisiaj zabłysnąć niezwykłą solidarnością serc i umysłów wszystkich obywateli. Mogliśmy więcej siły włożyć, by zadbać o kraj, każdego człowieka, zwłaszcza tego najbardziej marginalizowanego - powiedział biskup gliwicki. Dodał, że często oczekujemy, że trudne sprawy pomiędzy nami załatwi za nas Pan Bóg.

Przestrzegał przed ciągłym podsycaniem wzajemnej niechęci, braku szacunku, nie przestrzegania przykazań, które wprowadzają właściwy porządek między ludźmi. Na koniec podkreślił, że mówi te gorzkie słowa, żebyśmy nie popełniali błędów naszych przodków.

Uroczystość pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego   Mira Fiutak / Foto Gość Uroczystość pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego W uroczystości w katedrze uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze, służby mundurowe oraz harcerze i uczniowie gliwickich szkół. Po modlitwie uformował się pochód, który przeszedł ulicami Gliwic na plac Piłsudskiego. Tam pod pomnikiem Marszałka przy podniesionej fladze państwowej odczytany został Apel Poległych, a delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

Wieczorem w Teatrze Miejskim zaplanowany został koncert „Warszawski Lutosławski” w wykonaniu Magdy Navarette i Piotra Steczka. Wcześniej na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych Gliwiczanie zostali zaproszeni do Centrum Edukacyjnego im. św. Jana Pawła II i kościoła św. Barbary.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| 11 LISTOPADA, BP JAN KOPIEC, GLIWICE , GLIWICE KATEDRA , MARSZAŁEK PIŁSUDSKI, ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.