Abp Ryś: Liturgia prowadzi do doświadczenia paschalnego w życiu

dodane 13.11.2017 19:24

KAI |

Przeżywasz Paschę, ale ona nie jest celem samym w sobie! Liturgia nie zatrzymuje na sobie, ale prowadzi do doświadczenia paschalnego w życiu – podkreślił w Łodzi abp Grzegorz Ryś. Blisko 150 kleryków z trzech seminariów duchownych uczestniczyło w dorocznym odpuście ku czci św. Stanisława Kostki, patrona Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Abp Ryś: Liturgia prowadzi do doświadczenia paschalnego w życiu   Łukasz Kaczyński /Foto Gość

O święcie Paschy, które Jezus przeżywał wraz z rodzicami w Jerozolimie i 20 lat później jako dorosły mężczyzna, mówił w swojej homilii abp Ryś. – Jak wspaniałymi wychowawcami w wierze, ewangelizatorami – mówiąc współcześnie - byli Maryja i Józef, że poprowadzili Jezusa od przeżywania liturgii do doświadczenia tajemnic Bożych, we własnym życiu – tłumaczył.

– Jest to przejście od liturgii do życia. Przeżywasz Paschę, ale ona nie jest celem samym w sobie! Liturgia nie zatrzymuje na sobie, ale prowadzi do doświadczenia paschalnego w życiu. Do tego, żebyś nie tylko mógł widzieć to na ołtarzu, tylko abyś w życiu doświadczył co znaczy, że Pan cię wyprowadza ze śmierci do życia, z niewoli do wolności, z grzechu do świętości. Pascha jest tym, co dyscyplinuje nasze życie, a nie tylko liturgicznym obrzędem – podkreślił arcybiskup.

Zauważył też, że w dzisiejszym duszpasterstwie ogromny nacisk kładzie się na przygotowanie do kolejnych sakramentów. - Natomiast biada komuś, kto myśli, że życie sprowadza się tylko do liturgii i do jej odprawiania. Kościół, to jest też ewangelizacja i cały szereg innych rzeczy – zaznaczył abp Ryś.

Dzieląc się własnym doświadczeniem formacji ku kapłaństwu wskazał, że czas pobytu w seminarium wiąże się z cofnięciem, aby poprzez to doświadczenie wzrastać. – Bardzo tego potrzebujecie – tłumaczył abp Ryś. - Ten przejdzie przez seminarium, kto się temu podda. Jeśli się temu poddasz, to będziesz miał doświadczenie wzrastania w łasce u Pana Boga i u ludzi. To pokazuje, że chociażbyś miał jakieś doświadczenie mistyczne Boga, to musi być w tobie postawa ucznia. A jeśli nie ma w tobie postawy ucznia, to jesteś dopiero biedak nad biedaki! – dodał.

Na wspólnej modlitwie obok kleryków łódzkiego WSD, obecni byli bracia franciszkanie z WSD w Łodzi – Łagiewnikach, alumni z WSD w Łowiczu, profesorowie, wykładowcy, siostry zakonne oraz pracownicy świeccy seminarium.

Przygotowaniem do dzisiejszej uroczystości odpustowej było skupienie kleryckie poprowadzone przez ks. Emila Parafiniuka, dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi pw. św. Stanisława Kostki i św. Teresy od Dzieciątka Jezus zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku przez ówczesnego ordynariusza diecezji łódzkiej - ks. bp. Włodzimierza Tymienieckiego, a pierwszym rektorem seminarium został ks. Jan Krajewski. Aktualnie w seminarium studiuje 51 alumnów.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Bogumił 15.11.2017 12:57
Niezalogowany użytkownik Kto szuka nie błądzi! Jest odpowiedź na moje wątpliwości dotyczące odpustu św. Stanisława Kostki. Dlaczego 13 listopada (w Kościele Powszechnym) a nie 18 września (w Kościele w Polsce) - https://www.deon.pl/religia/swiety-patron-dnia/art,49,wspomnienie-sw-stanislawa-kostki.html. Pozdrawiam wszystkich pytających :-)
Plusów: 2 Piotr 14.11.2017 17:44
Niezalogowany użytkownik Mamy w Polsce ponoć 70 biskupów. W mediach katolickich przedstawianych jest w kółko kilku z nich. Czy ktoś może mi wyjaśnić skąd to wynika? O najmłodszym polskim biskupie i jego pracy dowiedziałem się z Dziennika Gazety Prawnej. Bardzo ciekawa postać. Podobnych przykładów jest wiele. W mediach katolickich nie ma o nich wzmianki - przynajmniej ja nie natrafiłem. Tendencyjność tych mediów jest zadziwiająca.
Plusów: 1 abdullak 14.11.2017 12:53
ale uobecniać tak, byśmy mogli korzystać z łask wywalczonych na kalwarii
Plusów: 0 Bogumił 14.11.2017 10:53
Niezalogowany użytkownik To w takim razie z jakiej okazji odpust seminaryjny odbywa się w środku listopada a nie w dzień wspomnienia św. Stanisława Kostki 18 września., lub w najbliższą niedzielę tego dnia? Ks Rektor we wstępie na mszy św. wspomina ku czci św. Stanisławie jako patrona Seminarium Duchownego, a nie na odpuście. Stąd ta różnica o którą pytam!

wszystkie komentarze >