Franciszek: Eucharystia najwspanialszą modlitwą

dodane 15.11.2017 11:20

KAI |

„Eucharystia to czas uprzywilejowany, by przebywać z Jezusem, a przez Niego z Bogiem i z braćmi.”

Franciszek: Eucharystia najwspanialszą modlitwą   Henryk Przondziono /Foto Gość

O Eucharystii jako najwspanialszej modlitwie mówił dziś papież podczas audiencji ogólnej. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało około 12 tys. wiernych.

Na wstępie Ojciec Święty zauważył, że modlitwa jest przede wszystkim osobistą relacją z Panem Bogiem. Otwierając się na Niego możemy znaleźć pełnię naszego istnienia. „Eucharystia to czas uprzywilejowany, by przebywać z Jezusem, a przez Niego z Bogiem i z braćmi” – powiedział Franciszek.

Papież wskazał, że modlitwa jest także umiejętnością przebywania w milczeniu razem z Jezusem. Dodał, że pierwszą rzeczą niezbędną do modlitwy jest umiejętność powiedzenia „Ojcze”, to znaczy stawania w Jego obecności z synowską ufnością. „Ale aby się nauczyć, musimy pokornie uznać, że potrzebujemy, aby nas nauczono, i powiedzieć z prostotą: Panie, naucz mnie się modlić” – zaznaczył papież. Podkreślił, że chodzi tu o to, aby być jak dzieci wobec rodziców; wiedzieć, że Bóg o tobie pamięta i troszczy się o ciebie.

Franciszek zwrócił też uwagę na właściwą dzieciom zdolność do zadziwienia jako warunek wejścia do królestwa niebieskiego. Zachęcił do zastanowienia się, czy w naszej relacji z Panem na modlitwie potrafimy być zadziwieni. Czy dajemy się zaskoczyć? Czy jesteśmy gotowi narodzić się na nowo? Jednocześnie papież zauważył, że często z powodu wielu planów tracimy z pola widzenia to, co jest fundamentalne: nasze życie duchowe.

Na zakończenie Ojciec Święty zaznaczył, że „Eucharystia to uczta weselna, na której Oblubieniec spotyka naszą słabość, aby nas doprowadzić z powrotem do naszego pierwszego powołania: aby być na obraz i podobieństwo Boga. Tym jest Eucharystia, tym jest modlitwa” – powiedział Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EUCHARYSTIA, MODLITWA, PAPIEŻ FRANCISZEK

Przeczytaj komentarze | 10 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Aha 15.11.2017 18:36
Niezalogowany użytkownik "O Eucharystii jako najwspanialszej modlitwie "--> "modlitwa jest także umiejętnością przebywania w milczeniu razem z Jezusem" --> "Eucharystia to uczta weselna"
Jak przebywanie w milczeniu to raczej nie weselicho...
najwspanialsza modlitwa a jednak papież nie klęka po przeistoczeniu...
Plusów: 1 Bezimienny 15.11.2017 16:21
Gościu, msza święta nie przestała być Najświętsza Ofiarą. Jednocześnie jest pamiątką Jego smierci i ostatniej wieczerzy, jest Eucharystią, jest Łamaniem Chleba, jest Ucztą.... Byłeś widać tylko na jednej lekcji dotyczącej Mszy. Albo Twój katecheta nie znał nauki Soboru Trydenckiego na temat Mszy. Nic straconego, możesz zajrzeć do stosownego dokumentu tegoż soboru, jak CI Sobór Watykański II z jego Konstytucją o Liturgii nie odpowiada...
Plusów: 2 gośc 15.11.2017 15:50
Niezalogowany użytkownik Mnie uczono, że Msza święta to Ofiara, ale to było dawno temu. Widać mamy jakiś nowy kościół i nową naukę, niekatolicką.
Plusów: 0 śwjacenty 15.11.2017 15:48
Szanowny Rohrrimie precyzując: w prostocie serca był przyjmowany eucharystyczny pokarm czyli łamany chleb i wino. Spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha mamy społeczność z ciałem i krwią pańską (tak uczy w najstarszym tekście eucharystycznym św. Paweł). "obrzęd Mszy nie odnawia Ofiary Krzyżowej w sensie dosłownym, ponieważ ona dokonała się raz jeden na Kalwarii, ale ponawia ciągle i ponadczasowo jej obecność, zasługi i skutki zbawcze". W tym się z Tobą w pełni zgadzam. Nie rozumiem jednak dlaczego piszesz, że to co jest uobecnione jest znowu ofiarowane ? Ofiary Pana nie trzeba już kolejny raz ofiarować. Ofiarowanie na Golgocie jest przecież skuteczne na wieki. Chrystus jest głową Kościoła nie ludzkości. Kolejny błąd błąd teologiczny, który popełniłeś to określenie ofiary jako złożonej w imieniu ludzkości i jeszcze ten współudział Maryji...

wszystkie komentarze >