Korea Płn. sponsorką terroryzmu

dodane 21.11.2017 06:40

PAP |

Premier Japonii Shinzo Abe z zadowoleniem przyjął decyzję Białego Domu o wpisaniu Korei Płn. na listę państw sponsorujących terroryzm - podała w poniedziałek agencja Kyodo. "Popieram ten krok jako wzmagający presję na Koreę Płn." - oświadczył Abe.

Korea Płn. sponsorką terroryzmu   AUTOR / CC-SA 3.0 Pomnik Kim Dzong Ila i Kim Ir Sena

Prezydent Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że USA uznają Koreę Północną za kraj sponsorujący terroryzm. Umożliwia to Stanom Zjednoczonym nakładanie dodatkowych sankcji i kar na reżim w Pjongjangu, który kontynuuje program nuklearny i testy rakietowe mimo wyraźnego zakazu ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Korea Północna jest już objęta szeregiem sankcji. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że resort finansów USA ogłosi we wtorek dodatkowe sankcje wobec Pjongjangu.

Korea Północna przez dwie dekady znajdowała się na amerykańskiej liście państw sponsorujących terroryzm; została z niej usunięta w 2008 r., w okresie prezydentury George'a W. Busha, podczas negocjacji dotyczących jej programu nuklearnego. Obecnie na tej amerykańskiej liście znajdują się jeszcze Iran, Sudan, Syria i Kuba. Wobec tych krajów USA stosują restrykcje dotyczące pomocy rozwojowej, eksportu broni oraz niektórych transakcji finansowych.

"Dziś Stany Zjednoczone uznają Koreę Północną za państwowego sponsora terroryzmu" - powiedział w poniedziałek Trump dziennikarzom w Białym Domu i dodał, że "powinno to było nastąpić już dawno temu, (...) lata temu".

Wywiad południowokoreański ostrzegł w poniedziałek, że Korea Północna może jeszcze w tym roku przeprowadzić kolejną próbę rakietową, by udoskonalić swe rakiety dalekiego zasięgu i spotęgować zagrożenie wobec Stanów Zjednoczonych.

Reuters pisze, że niektórzy eksperci i oficjele amerykańscy wypowiadający się prywatnie są zdania, że Korea Północna nie wyczerpuje kryteriów zakwalifikowania jej jako państwa sponsorującego terroryzm. Wskazują, że wymagane są dowody, iż takie państwo "wielokrotnie udzielało wsparcia aktom terroryzmu międzynarodowego".

Eksperci mówią też - dodaje Reuters - że posunięcie Trumpa będzie miało w znacznej mierze znaczenie symboliczne, ponieważ Korea Północna jest już objęta sankcjami amerykańskimi.

Kraj ten przeprowadził we wrześniu szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Znaczny wzrost aktywności Pjongjangu wywołał ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.

12 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje przeciwko KRLD, m.in. ograniczając jej dostawy paliw i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JAPONIA, KOREA PŁN., PAP, SANKCJE, TERRORYZM, USA

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Contral 21.11.2017 18:26
Niezalogowany użytkownik Co ma do tego Sudan? I pytanie, który Sudan? Północny czy Południowy?
Plusów: 0 Zigi Brown 21.11.2017 11:01
Niezalogowany użytkownik Oczywiście, szczególnie za podpisanie traktatu lizbońskiego i kompletnego już zrzeczenia się suwerenności polski.
Plusów: 0 Gosc 21.11.2017 09:50
Niezalogowany użytkownik Swoją drogą prezentowany na zdjęciu pomnik jest imponujący.
Mam nadzieję, że podobne dzieło stanie w Polsce upamiętnając Lecha i Jarosława.
I to w centrum Warszawy a nie gdzieś na obrzeżach.

wszystkie komentarze >

Reklama