Trump i Putin rozmawiali o Syrii, Ukrainie i Korei Północnej

dodane 21.11.2017 19:26

PAP |

Prezydenci USA i Rosji Donald Trump i Władimir Putin przez godzinę rozmawiali we wtorek telefonicznie na temat Syrii, Ukrainy, Afganistanu, Iranu i Korei Północnej - poinformował przedstawiciel Białego Domu.

Trump i Putin rozmawiali o Syrii, Ukrainie i Korei Północnej   PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL Donald Trump

Służby prasowe Kremla podały, że Putin poinformował Trumpa o swym spotkaniu z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem i zwrócił uwagę na konieczność chronienia suwerenności, niezależności i terytorialnej integralności Syrii. Podkreślił też konieczność wypracowania politycznego rozwiązania konfliktu w tym kraju.

Wcześniej Kreml poinformował, że Putin spotkał się w Soczi w poniedziałek z Asadem i rozmawiał z nim o współpracy obu krajów "w walce z terrorystami na terytorium Syrii".

Rosyjski prezydent powiedział również w rozmowie z Trumpem, że wobec sytuacji na południowo-wschodniej Ukrainie nie ma "realnej alternatywy" dla porozumień z Mińska z 2015 roku, które należy "bezwarunkowo zrealizować" - głosi komunikat Kremla.

Trump i Putin spotkali się niedawno na marginesie szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w wietnamskim Danang; przywódcy wydali wtedy wspólne oświadczenie, w którym poinformowali, że postanowili kontynuować walkę z tzw. Państwem Islamskim w Syrii aż do pokonania samozwańczego kalifatu.

Obie strony uzgodniły również kanały komunikacyjne, by uniknąć niebezpiecznych incydentów na Bliskim Wschodzie.Podczas konfliktu syryjskiego Rosjanie wspierają politycznie i wojskowo armię prezydenta Asada. USA udzielają z kolei pomocy militarnej dowodzonym przez Kurdów Syryjskim Siłom Demokratycznym (SDF), które kontrolują większość syryjskich terytoriów położonych na północ od rzeki Eufrat.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, PAP, PREZYDENT, ROSJA, USA

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Fryderyk 22.11.2017 19:45
Czy Trump i Putin skonsultowali swoje wspólne stanowisko z Antonim Macierewiczem, ministrem środkowoeuropejskiego mocarstwa?
Plusów: 1 na opak 22.11.2017 14:21
Niezalogowany użytkownik Niech Trump najpierw zostawi w spokoju Syrię, a potem mówi o "konieczności chronienia suwerenności, niezależności i terytorialnej integralności" jakiegokolwiek innego państwa.
Plusów: 0 Alicja 22.11.2017 01:11
Niezalogowany użytkownik Niech Putin najpierw zostawi w spokoju Ukraine, a potem mowi o "konieczność chronienia suwerenności, niezależności i terytorialnej integralności" jakiegokolwiek innego panstwa.

wszystkie komentarze >

Reklama