Prof. Barczak: Ograniczenie handlu w niedziele nie powinno zaszkodzić gospodarce

dodane 24.11.2017 13:58

PAP |

Ograniczenie handlu w niedziele nie powinno negatywnie wpłynąć na polską gospodarkę - uważa związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach prof. Andrzej Barczak, który popiera ten pomysł.

Prof. Barczak: Ograniczenie handlu w niedziele nie powinno zaszkodzić gospodarce   Roman Koszowski /Foto Gość Profesor Andrzej Barczak

Sejm uchwalił w piątek ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia; w 2019 r. handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele. Teraz ustawą zajmie się Senat.

"W niedziele powinno być zamknięte wszystko, za wyjątkiem stacji benzynowych" - powiedział prof. Barczak PAP, proszony o komentarz do uchwalonej ustawy. Zwrócił uwagę, że podobne ograniczenia w handlu istnieją od lat w części krajów europejskich.

"Twierdzenia, że gospodarka na tym straci uważam za zawracanie głowy. Przecież gospodarka niemiecka, francuska, austriacka nic nie tracą. Życie codzienne w tamtych krajach jest ustabilizowane - wiadomo, że w niedziele wszystko jest pozamykane, za wyjątkiem miejsc turystycznych" - powiedział ekonomista.

Przypomniał, że w niektórych krajach - aby zrekompensować zamknięcie centrów handlowych w niedziele - wydłuża się godziny handlu w inne dni.

W opinii prof. Barczaka przyjęte przez Sejm prawo będzie skutkowało zmianą w mentalności, w przyzwyczajeniach i organizacji życia Polaków i trzeba się będzie do nich przyzwyczaić. W dłuższej perspektywie ustawa nie powinna mieć wpływu na gospodarkę - ocenia.

"Gospodarka jest elastyczna. Kiedy galerie handlowe i sklepy będą zamknięte w niedziele, a przedłużony handel w soboty, nic się nie stanie. Trzeba się tylko przyzwyczaić do zmian, kiedy się do tego dostosujemy, nie będzie problemów z obrotami" - uważa.

W ostatnich kilkunastu miesiącach różne stanowiska w sprawie handlu w niedzielę prezentowali m.in. przedstawiciele partii politycznych, związków zawodowych, Kościoła i organizacji zrzeszających handlowców.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HANDEL W NIEDZIELĘ, ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Chl 24.11.2017 19:06
Niezalogowany użytkownik Gospodarce nie. Jak piszą autorzy projektu tyle samo osób będzie pracować, tylko ze sklepów przejdą do rozrywki i gastronomii. Zaszkodzi ludziom, którzy z rodziną odpoczywali wybierali się na zakupy, głównie tym uboższym których nie stać na kino i restaurację. Posiedzą za to dłużej przed komputerem.

wszystkie komentarze >