Rzecznik KEP: Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie jest satysfakcjonująca

dodane 24.11.2017 15:58

PAP |

Uchwalona przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie jest satysfakcjonująca, choć jest krokiem w kierunku odzyskania niedziel wolnych od pracy - napisał w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik KEP: Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie jest satysfakcjonująca   Jakub Szymczuk / Foto Gość Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Episkopatu Polski

Zgodnie z uchwaloną w piątek przez Sejm ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia; w 2019 r. handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele.

"Uchwalona przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie jest satysfakcjonująca, choć jest krokiem w kierunku odzyskania niedziel wolnych od pracy" - głosi przesłany PAP komunikat rzecznika KEP.

"Biskupi podkreślają konieczność przywrócenia całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych. Wskazują również, że niedzielny odpoczynek nie może być luksusem dla wybranych, lecz stanowi nierozłączny element sprawiedliwego traktowania wszystkich pracowników. Stąd pilna potrzeba wprowadzenia wszystkich niedziel wolnych od pracy, podobnie jak to już ma miejsce w wielu krajach Unii Europejskiej" - zaznaczył ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Zgodnie z ustawą, od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku (będą dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia).

Zakaz nie będzie obowiązywał sklepów internetowych. Doprecyzowano też kwestię ograniczenia handlu na stacjach benzynowych czy dworcach kolejowych. Poszerzono katalog podmiotów wyłączonych z zakazu m.in. o piekarnie, cukiernie i lodziarnie. Zakaz nie będzie także obowiązywać na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych.

Ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DETAL, HANDEL, KOŚCIÓŁ, PAP, PRAWO, SEJM

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 Marek z UK 24.11.2017 22:08
Niezalogowany użytkownik Przez takie idiotyczne myślenie romantyczne "mierz siły na zamiary nie zamiar według sił" nie raz już Polska straciła wszystko a nawet więcej. Ta ustawa jest bardzo dobra bo po pierwsze i najważniejsze JEST. I jest w dobrym kierunku. Potem może będzie więcej i lepiej bo ustawa wytycza kierunek i później mogą być kolejne ustawy. Przekonanych nic nie przekona, to wiadomo, ale niezdecydowani do końca zobaczą że świat się nie zawalił, sklepy nie zbankrutowały i mogą być skłonni poprzeć kolejne dalej idące zmiany. Początkującego alpinisty nie wysyła się na Mount Everest na pierwszą wyprawę. Rozczarowałem się tą wypowiedzią rzecznika, myślałem że w episkopacie mamy mądrzejszych ludzi.
Plusów: 6 Anna Panna 24.11.2017 17:29
Niezalogowany użytkownik Nie jest - ale będzie. :)
Plusów: 5 XDami 24.11.2017 17:02
Niezalogowany użytkownik A dla mnie ta ustawa jest satysfakcjonująca i bardzo się z niej cieszę.

wszystkie komentarze >

Reklama