Wygrała Polka walcząca w Norwegii o klauzulę sumienia

dodane 24.11.2017 17:06

Jarosław Dudała

Polska lekarka dr Katarzyna Jachimowicz walcząca w Norwegii w obronie klauzuli sumienia wygrała dziś proces odwoławczy przed sądem w Skien. Wyrzucenie jej z pracy za odmowę zakładania spiralek wczesnoporonnych było naruszeniem praw człowieka - uznał sąd.

Wygrała Polka walcząca w Norwegii o klauzulę sumienia   Roman Koszowski /Foto Gość Dr Katarzyna Jachimowicz

"Gość Niedzielny" szeroko informował o tej precedensowej sprawie. Nasi dziennikarze obserwowali w Norwegii proces w pierwszej instancji.  Przypomnijmy więc krótko: polska lekarka rodzinna została przez gminę Sauherad wyrzucona z pracy za motywowaną sprzeciwem sumienia odmowę zakładania wczesnoporonnych wkładek domacicznych. Dr Jachimowicz uznała to za naruszenie jej wolności sumienia. Wytoczyła w tej sprawie proces. Domagała się uznania wypowiedzenia za bezprawne i wypłaty odszkodowania. Znalazła bowiem pracę na psychiatrii. Była jednak zmuszona rozpocząć kształcenie w nowej specjalizacji. Cofnęło to jej karierę zawodową o 20 lat i oznaczało straty finansowe.  

W pierwszej instancji przegrała. Sąd w Notodden uznał, że skoro mężczyźni nie spotkają się z odmową założenia im wkładki domacicznej (sic!), to kobiety też nie mogą spotkać się z taką odmową, bo... byłby to akt dyskryminacji ze względu na płeć.

Sąd odwoławczy podważył tę decyzję. - Stwierdził, że wypowiedzenie umowy było nieważne, ponieważ stanowiło naruszenie praw człowieka. To pierwszy w norweskim porządku prawnym wyrok, w którym wolność sumienia przesądziła o wygranej - stwierdził adwokat dr Jachimowicz Haakon Bleken w wypowiedzi dla NRK.

Veni, vidi, Deus vicit! - cieszyła się dr Jachimowicz, cytując słynne słowa króla Jana III Sobieskiego pod zwycięstwie pod Wiedniem. (W tłumaczeniu: przybyłam, zobaczyłam, Bóg zwyciężył). Dodała, że jest nadzieja dla Norwegii, skoro chce ona przestrzegać praw człowieka.

Jak powiedziała nam dr Jachimowicz, orzeczenie w jej sprawie zapadło większością głosów 2:1. I choć sąd uznał, że wyrzucenie jej z pracy było niezgodne z prawami człowieka, to jednak nie zasądził wnioskowanego odszkodowania. Nakazał jednak gminie wypłatę na rzecz dr. Jachimowicz 600 tys. koron (ponad 260 tys. zł) tytułem zwrotu kosztów procesowych.

Jak podał norweski nadawca publiczny NRK (nrk.no), władze gminy Sauherad są zaskoczone. Zbiorą się na nadzwyczajnym spotkaniu, by omówić sytuację.

W najbliższych dniach przekażemy więcej szczegółów tej sprawy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KATARZYNA JACHIMOWICZ, KLAUZULA SUMIENIA

Przeczytaj komentarze | 28 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Malina-m3 05.12.2017 16:18
Uciekaja, bo tam godnie zarabiaja (lepiej niz sprzataczka),mniej pracuja i sa szanowani
Plusów: 2 Anna 27.11.2017 17:28
Niezalogowany użytkownik Odkąd wkładka domaciczna cokolwiek leczy. To zwykły środek wczesnoporonny dla kobiet, które boją się ciąży i wysiłku przy dziecku albo które uważają, że ich na dziecko nie stać. To już lepsze są tabletki antykoncepcyjne, których głównym działaniem rzeczywiście jest zapobieganie jajeczkowania, w małym odsetku mogą spowodować poronienia w przypadku zajścia w ciążę pomimo ich brania.
Plusów: 5 Gość 27.11.2017 11:30
Niezalogowany użytkownik "W krajach, w których Amnesty badało skutki całkowitego zakazu aborcji, udokumentowaliśmy przypadki kobiet i dziewcząt, które popełniły samobójstwo, ponieważ nie mogły przerwać ciąży. W Salwadorze jeden lekarz opisał przypadek młodej kobiety leżącej w śpiączce. Wzięła trutkę na szczury, pozwalając losowi zdecydować czy odbierze jej to życie, czy przerwie ciążę. W innym przypadku psychiatra leczył trzynastoletnią dziewczynkę, która chciała popełnić samobójstwo po
tym jak została zgwałcona przez członków gangu i w rezultacie zaszła
w ciążę. Między innymi dlatego państwa zgodnie z zaleceniami międzynarodowych organów ochrony praw człowieka powinny nie tylko zagwarantować prawnie możliwość przerwania ciąży w przypadku zagrożenia zdrowia i życia, ale również stosować szeroką definicję zdrowia, obejmującą zdrowie fizyczne i psychiczne." źródło https://amnesty.org.pl/wp-content/uploads/2016/07/AI_przerywanie-ci%C4%85%C5%BCy-a-prawa-czlowieka_web.pdf
Plusów: 3 Gość 27.11.2017 11:13
Niezalogowany użytkownik @ktoś utratę ciąży chcianej.

wszystkie komentarze >

Reklama