107,6 FM

Na Podkarpaciu sejmik przyjął uchwałę ws. zakazu aborcji

Jej treść ma trafić do Sejmu, Senatu i prezydenta Andrzeja Dudy.

Sejmik województwa Podkarpackiego przyjął w poniedziałek 27 listopada - jednogłośnie - przez aklamacje uchwałę wyrażającą poparcie dla działań i inicjatyw służących ochronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Projekt uchwały zgłosił radny Jacek Kotula. 

W tekście czytamy, że sejmik przyjmuje "stanowisko wyrażającego poparcie dla obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej Zatrzymaj aborcję”. Radni "wyrażają swoje poparcie dla wszelkich inicjatyw, które stoją na straży ludzkiego życia od poczęcia, aż naturalnej do śmierci. Chcemy jednoznacznie stwierdzić, że osoby chore i niepełnosprawne, jak również osoby o to podejrzewane, mają takie samo prawo do życia, jak osoby zdrowe".

Autorzy uchwały powołują się również na szereg aktów prawnych, które gwarantują ochronę życia. Wymieniają tu m.in. Powszechną Deklarację Praw Człowieka (art. 3), Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (art. 2 ust. 1), Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej (art. 2 ust. 1), ale również obowiązującą w Polsce Konstytucję.

Zgodnie z uchwałą jej treść ma być przekazana Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej, Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej i Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komitetowi Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama