107,6 FM

Tak to jest z miłosierdziem Boga i wolnością człowieka

Nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. Mt 8,8

Gdy Jezus wszedł do Kafarnaum, zwrócił się do Niego setnik i prosił Go, mówiąc: «Panie, sługa mój leży w domu sparaliżowany i bardzo cierpi». Rzekł mu Jezus: «Przyjdę i uzdrowię go».

Lecz setnik odpowiedział: «Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie. Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: „idź!” – a idzie; drugiemu: „Przyjdź!” – a przychodzi; a słudze: „zrób to!” – a robi».

Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił się i rzekł do tych, którzy szli za Nim: «Zaprawdę, powiadam wam: U nikogo w Izraelu nie znalazłem tak wielkiej wiary. Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i z Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim».


Nie jestem godzien może czasem znaczyć: nie chcę. Tak to jest z miłosierdziem Boga i wolnością człowieka. Takiej odpowiedzi może udzielić Bogu tylko ktoś bardzo nieszczęśliwie zapatrzony w siebie. Ale nie tak było w przypadku setnika. „Nie jestem godzien” oznaczało: „ufam Ci”, „wierzę w moc Twojego słowa”. Setnik jest osobą racjonalnie myślącą. W mgnieniu oka potrafi rozeznać sytuację i odnieść ją do swojego życia. Jako żołnierz myśli pragmatycznie, ale jego stosunek do Jezusa ma w sobie również coś bardzo osobistego. Wiara to przestrzeń intymnego spotkania człowieka z Bogiem. I zaczyna się tam, gdzie człowiek uznaje swoją zależność od Boga. „Nie jestem godzien” znaczy wówczas: „chcę”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • mee...
  04.12.2017 09:26
  Jezus zdziwil sie...znajac wiare pokolenia Izraela, wiedzac, ze wielu ze zachodu i wschodu zasiadzie do stolu z Jakubem, Izakiem, Abrahamem w Krolestwie Niebieskim, potwierdza, ze Krolestwo Niebieskie nie jest wiara pochodzaca od Izrelitow...a jest Wiara pochodzaca od Boga. Jezusa zadziwil Jego Ojciec w Niebie, ktoremu jest posluszny.
  doceń 0
 • mee...
  04.12.2017 12:06
  ...dlatego nie bedzie juz nieposluszenstwa w niebie jak bylo za szatana, ktory pociagnal za soba czesc nieba i zostal zrzucony na ziemie - gdy wypelni sie Apokalipsa Jana, a czas jest juz krotki, na 1000 lat zapanuje Krolestwo na ziemi, wybrani powstana z martwy, zycie czlowiecze wroci do czasu pierwszych ludzi z Raju, Krolem bedzie Chrystus, to bedzie ciagle czas proby, po ktorym to okresie pierwsze niebo i ziemia przemina i stanie sie Krolestwo Niebieskie.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.