107,6 FM

Teologia i psychologia tworzą jedność

On jednak nie minął, bo na skale był utwierdzony. Mt 7,25

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nie każdy, kto mówi Mi: „Panie, Panie!”, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego ojca, który jest w niebie.

Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. on jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony.

Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. i runął, a upadek jego był wielki».


Buduję na piasku, a później się dziwię, że coś nie poszło tak, jak sobie wymyśliłem. Buduję na piasku lekceważące kontakty rodzinne (brak czasu na rozmowę z żoną, dziećmi, wspólną modlitwę). Widzę więc rozszczelnienie naszego małżeństwa. Buduję na piasku, zapominając o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy św., co skutkuje anoreksją mojej wiary. Buduję na skale i mój dom trwa. Wieczorem i rano na kolanach przypominam sobie o Bogu. Buduję na skale i mój dom trwa, dedykując codzienność mojego życia Bogu. Buduję na skale i trwam, modląc się z całą rodziną. Potem mąż całuje żonę, a żona męża. Przepraszam. Wybaczam. Idziemy na kolację, do swych zadań lub do łóżka. Bóg i człowiek spotykają się razem. Teologia i psychologia tworzą jedność. Na dobre i złe. Trwamy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • :)))
  07.12.2017 10:22
  Trochę to dziwnie i dwuznacznie brzmi, że ksiądz pisze te słowa w pierwszej osobie... Nie widzę też specjalnie związku akurat z tym fragmentem Ewangelii, ale sama refleksja jednak ciekawa i sensowna.
 • GOŚĆ
  07.12.2017 17:31
  Co złego jest w tym, że małżonkowie modlą się oddzielnie a nie wspólnie. To już pierwszy krok do piekła ?
  doceń 3
 • Jarosław_Dobrowolski
  07.12.2017 19:33
  O jedności inaczej ...
  doceń 1
 • Jarosław_Dobrowolski
  07.12.2017 19:34
  Oblicza Jedności (III)

  Jedność to nie jest
  układanka pięknych idei
  łata na starą szatę podziału
  technika psychicznego wsparcia chrześcijan
  owoc z mojego ogrodu
  tęsknota za tym jak dobrze było w raju

  Jedność jest darem od zawsze
  Jedność jest zadaniem od momentu stworzenia
  Jedność rodzi jedność
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.