Niepokalane Poczęcie przypada w piątek. Obowiązuje post?

dodane 07.12.2017 15:18

Jarosław Dudała

W tym roku uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia) przypada w piątek. Czy wobec tego obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, zwana popularnie - choć nieściśle - postem?

Niepokalane Poczęcie przypada w piątek. Obowiązuje post?   Henryk Przondziono /GN Figura Maryi Niepokalanie Poczętej z groty massabielskiej w Lourdes. Właśnie tam Maryja objawiła się św. Bernadecie Soubirous jako Niepokalane Poczęcie.

- Nie obowiązuje - odpowiada ks. dr Andrzej Hoinkis. Dodaje, że nie obowiązuje ona w żadną uroczystość liturgiczną.

Bywa jednak, że wierni nie są pewni, czy to, co danego dnia obchodzimy, ma w liturgii rangę uroczystości, czy też rangę niższą (święta bądź wspomnienia). Gdzie to sprawdzić?

- W kalendarzu liturgicznym - odpowiada ks dr Hoinkis.

A my dodamy, że taki kalendarz znaleźć można także na naszej stronie internetowej.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIEPOKALANE POCZĘCIE, NIEPOKALANE POCZĘCIE NMP, POST, WSTRZEMIĘŹLIWOŚĆ

Przeczytaj komentarze | 40 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 15 JAWA25 09.12.2017 12:54
Gościu z 18:19 piszę że nazywanie czyichś wierzeń "absurdalnymi" jest obraźliwe. I niby jak negowanie wartości objawień prywatnych miało by być moim "poglądem" ? Cytuję to co na ich temat piszą strony katolickie http://www.katolik.pl/objawienia-prywatne---rozpoznanie-duchowe,22968,416,cz.html
Plusów: 5 Petroniusz 09.12.2017 11:27
Niezalogowany użytkownik Do Jotka - sorry ale niestety ty nic nie rozumiesz a na pewno niewiele z Hellera. Zresztą pamiętam jak napisałaś w innym miejscu kiedyś że filozofia jest nauką. Uzupełnij wiedzę na ten temat bo opowiadasz absurdy i ogranicz wypowiadanie się w pouczającym tonie kiedy masz o czymś małą wiedzę.
Plusów: 0 TomaszL 09.12.2017 07:50
Niezalogowany użytkownik Poszczenie, czy umartwianie się w Boże Narodzenie nie ma nic wspólnego z katolicyzmem. I dokładnie tak samo jest w każdą inną uroczystość.
Plusów: 15 jo_tka 09.12.2017 07:46
Gościu, wyrwałeś cytat z kontekstu żeby udowodnić błędną tezę.

Każdy dogmat wyraża prawdę wiary. Tyle że należy go rozumieć w taki sposób, w jaki go rozumie Kościół. Tyle że trzeba odróżniać dogmaty od pseudodogmatów, o których mówi ks. Heller. Czyli - na przykład - odmitologizowania ich rozumienia. Ale nie odrzucenia podstawowej treści.

I - jak napisałam wyżej - prawda nauki ma się nijak do dogmatów maryjnych. Pierwszego badać nie jest w stanie z natury rzeczy, drugiego z braku materiałów, trzeci jest oczywiście sprzeczny z prawami natury ale doskonale opisany w Piśmie Świętym. A cokolwiek by nie powiedzieć, Bóg może przekraczać prawa natury i czasem to robi. Można w to nie wierzyć, ale bez tej wiary nie da się być chrześcijaninem (Zmartwychwstanie), a po prawdzie i Żydem...

wszystkie komentarze >