Nowy diakon stały

dodane 08.12.2017 20:03

Klaudia Cwołek

zobacz galerię 

Tomasz Kosiek przyjął święcenia stałego diakonatu z rąk biskupa gliwickiego Jana Kopca.

Nowy diakon stały   Klaudia Cwołek /Foto Gość Litania do Wszystkich Świętych

Święcenia odbyły się w sanktuarium Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach, w parafii, gdzie Tomasz Kosiek mieszka. Na datę wydarzenia specjalnie wybrano dzień Niepokalanego Poczęcia NMP.

– Dzisiejsze święto i piękna uroczystość, która wzbogaca nasz Kościół diecezjalny, sięga przede wszystkim do głębokiej teologicznej prawdy, że ciągle jesteśmy powołani do doskonalenia swojego życia – mówił w homilii podczas liturgii święceń bp Kopiec. Zwrócił uwagę, że nie jest łatwo przyjąć zaproszenie Pana i być zawsze w zgodzie z tym, z czym do nas się zwraca. Dlatego On nam towarzyszy, byśmy się nie lękali, byśmy tak, jak Maryja, łączyli ludzkie uwarunkowania z wielką miłością Boga.

Biskup Kopiec mówił też o zadaniach diakonów, którymi są wspieranie Kościoła, dzieła apostolskiego i dzieła miłosierdzia, ale także towarzyszenie prezbiterom i biskupom w głoszeniu słowa Bożego i zwiastowania go z radością wszystkim ludziom.

Obrzędy święceń diakonatu miały miejsce po odczytaniu Ewangelii. Wśród nich są przyrzeczenia diakona, nałożenie rąk przez biskupa i modlitwa święceń. Zewnętrznym znakiem przyjęcia diakonatu jest nałożenie stuły i dalmatyki.

Od tego momentu Tomasz Kosiek może udzielać sakramentu chrztu, rozdzielać Komunię św., asystować i błogosławić związkom małżeńskim, głosić kazania podczas Mszy św., przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym. W odróżnieniu od prezbiterów nie może sprawować Eucharystii, spowiadać ani udzielać sakramentu chorych.

Obrzęd nałożenie rąk przez biskupa   Klaudia Cwołek /Foto Gość Obrzęd nałożenie rąk przez biskupa – Niech Bóg w posłudze na tym urzędzie obdarzy cię światłem Ducha Świętego i niech udziela obfitości swych łask tobie i twojej rodzinie – życzył nowemu diakonowi na zakończenie liturgii biskup Kopiec. Ten z kolei wyraził wdzięczność Bogu, że doprowadził go do tego momentu przez różne sytuacje życiowe i różnych ludzi. Dziękował im i całym środowiskom, w których przebywał.

Tomasz Kosiek urodził się 12 maja 1952 r. w Jaśle. W 1976 r. uzyskał magisterium na AGH w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki. Studiował też na Wydziale Teologicznym KUL, gdzie w 1983 r. obronił magisterium, a w 1998 r. doktorat u o. prof. Celestyna Napiórkowskiego – "Posługa uzdrawiania w Kościele w świetle dialogu katolicko-pentekostalnego 1972-82. Studium teologiczno-ekumeniczne".

Od 2001 r. jest wykładowcą na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. W parafii MB Kochawińskiej w Gliwicach mieszka od 8 lat. Do święceń diakonatu przygotowywał się podczas dwuletniego kursu w Diecezjalnym Ośrodku Formacyjnym w Opolu (objętym naukową opieką przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego).

Tomasz Kosiek jest żonaty, ma pięcioro dzieci: syna i cztery córki. Jego korzeniami duchowymi są Ruch Światło–Życie i Odnowa w Duchu Świętym. W miarę wolnego czasu oprowadza pielgrzymki po Ziemi Świętej. Jako diakon stały został skierowany przez biskupa gliwickiego do posługi w swojej parafii Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach, prowadzonej przez jezuitów. Jest drugim diakonem stałym w diecezji gliwickiej.

Żona i dzieci nowego diakona   Klaudia Cwołek /Foto Gość Żona i dzieci nowego diakona

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BP JAN KOPIEC, DIAKON STAŁY, DIECEZJA GLIWICKA, PARAFIA MATKI BOSKIEJ KOCHAWIŃSKIEJ GLIWICE, TOMASZ KOSIEK, ŚWIECENIA DIAKONATU STAŁEGO

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.