Duda: Musimy dbać o to, by nieprawda nie kładła się cieniem na relacje Polski i Ukrainy

dodane 13.12.2017 14:37

PAP |

Musimy dbać o to, żeby za wszelką cenę dążono do prawdy i by nieprawda i pomówienia nie kładły się cieniem na relacje Polski i Ukrainy - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą na Ukrainie.

Duda: Musimy dbać o to, by nieprawda nie kładła się cieniem na relacje Polski i Ukrainy   PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO / POOL Prezydent Duda z prezydentem Poroszenką w Charkowie

Andrzej Duda przyznał na konferencji prasowej, że między Polską i Ukrainą jest "wiele kwestii trudnych". Wyraził też nadzieję, że uda się je rozwiązać "w duchu dobrosąsiedzkiej współpracy między oboma krajami i społeczeństwami".

"Chcielibyśmy, żeby historia nie determinowała tego, co dzieje się dzisiaj, i tego, co będzie w przyszłości, ale bardzo często to, co działo się przed laty wpływa na naszą dzisiejszą rzeczywistość poprzez ludzką wrażliwość, ból, który pozostaje" - mówił prezydent.

Podkreślił, że politycy powinni rozumieć i szanować tę wrażliwość. "Przede wszystkim w tym kontekście historii musimy dbać o to, żeby za wszelką ceną dążono do prawdy i aby pomiędzy naszymi krajami, narodami, nieprawda i pomówienie nie kładły się cieniem" - oświadczył.

Andrzej Duda stwierdził też, że musi być przywrócona zgoda na ekshumację; uzgodniliśmy z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, że zwrócimy się do wicepremierów, ministrów kultury o uzgodnienia dotyczące jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji.

Duda poinformował na konferencji prasowej, że razem z prezydentem Ukrainy ustalili, aby "nie podejmować kroków w kierunku kolejnych upamiętnień, które nie są oparte na sprawdzonych naukowo dowodach". "W wielu przypadkach, aby o tych sprawdzonych naukowo dowodach mówić, potrzebne są konkretne naukowe badania przeprowadzone przez ekspertów. Myślę tutaj przede wszystkim o ekshumacjach" - wskazał prezydent.

Jak podkreślił, zwrócił się do Poroszenki z "bardzo jasno sformułowanym apelem, abyśmy mogli przełamać impas, który pojawił się w tym zakresie w relacjach polsko-ukraińskich". "Musi być przywrócona zgoda na badania, musi być przywrócona zgoda na ekshumację, sprawiedliwie - zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie tak, aby w każdym przypadku upamiętnienie mogło się odbyć w wyniku przeprowadzonych badań. To bardzo ważne" - oświadczył Duda.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, DYPLOMACJA, KRÓKA2, PAP, PREZYDENT, UKRAINA

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 zdziwiony? 14.12.2017 07:12
Niezalogowany użytkownik skąd to zdziwienie komentatorów? Na Ukrainie dokonano przewrotu stanu, przepędzono wybranego prezydenta, rozwiązano największą partie polityczną a na nowe stołki powołali ludzi należących do pewnej specjalnej grupy "obywateli". PAD o tym nie wie? Przecież pani Nuland przyznała ze przewrót kosztował 5 mld $ - łatwo znaleźć w Internecie
Plusów: 1 ja 14.12.2017 00:33
Niezalogowany użytkownik no.wlasnie...A.jak wytłumaczyć oderwanie kresów wschodnich...rzeź wolynska...
Plusów: 1 o 13.12.2017 20:23
Niezalogowany użytkownik Duda ma u mnie minus! Duży! Tym mordercą obiecał że pomnik odbuduje! Obiecuje pomoc wzamian za zaklamywanie histori! Ludzie i komu tu wierzyć? PO-N niszczą Polskę i PiS nam przyprawia rogi. Ostatni ratunek Bóg i Krolowa Polski jak Polacy się do maryji o ratunek nie zwrócą to po nas
Plusów: 5 gosc 13.12.2017 17:50
Niezalogowany użytkownik Przykro było patrzyć jak PAD kuli sie i chowa głowe w ramionach wobec Poroszenki. Ciekawe co mu sie uda załatwić dla Polski z taką postawą i mimiką?

wszystkie komentarze >