Szymański: W sprawie migracji Tusk zauważył oczekiwania wielu państw członkowskich

dodane 13.12.2017 15:29

PAP |

Stanowisko przedstawione przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska świadczy o tym, iż zauważył on oczekiwania wielu państw członkowskich dot. metod wyjścia z kryzysu migracyjnego - powiedział w środę PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Szymański: W sprawie migracji Tusk zauważył oczekiwania wielu państw członkowskich   Jakub Szymczuk / Foto Gość Konrad Szymański

W ubiegłotygodniowym liście Tuska do przywódców krajów członkowskich szef Rady napisał, że wprowadzenie systemu kwotowania uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie. Zapowiedział, że zaproponuje "dalsze działania", jeśli do czerwca 2018 r. nie będzie rozwiązania w sprawie rozdzielania uchodźców między państwa członkowskie. Tezy przewodniczącego Rady Europejskiej skrytykowała Komisja Europejska, wskazując, iż powrót do podejścia sprzed kryzysu "nie wchodzi w rachubę" i oznaczałby zdradę "wielu lat wspólnej pracy na rzecz poprawy kolektywnego zarządzania migracją".

W środowej rozmowie z PAP do stanowiska przedstawionego przez Tuska odniósł się wiceszef polskiego MSZ ds. europejskich. Pytany, czy Tusk zadbał w tym przypadku o interesy Polski, ocenił on, że "przewodniczący Tusk zauważył stałe oczekiwanie wielu państw członkowskich, w tym Polski" dotyczące metod wyjścia z kryzysu migracyjnego. "Chcielibyśmy, żeby inni decydenci unijni również dostrzegli to w większym stopniu niż do tej pory" - podkreślił Szymański.

Polityk zastrzegł jednocześnie, że Tusk jest w tej sprawie "przede wszystkim wykonawcą woli państw członkowskich". "Więc nie personalizowałbym tych propozycji w tak dużym stopniu; to są po prostu oczekiwania dużej grupy państw, która w dużym stopniu jest organizowana przez Polskę" - dodał.

"Z całą pewnością przez ostatnie dwa lata, przy olbrzymim wysiłku Polski, atmosfera dyskusji na temat kryzysu migracyjnego i europejskiej roli w tym kryzysie się zmieniła bardzo wyraźnie; dzisiaj przede wszystkim rozmawiamy na temat efektywnych metod przeciwdziałania kryzysom migracyjnym przy pomocy instrumentów polityki zewnętrznej" - zaznaczył wiceminister. "To cieszy się zdecydowanym poparciem ze strony Polski" - zadeklarował.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, IMIGRACJA, MSZ, ORGANIZACJE, PAP, RZĄD, TUSK, UCHODŹCY, UE

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 1 14.12.2017 06:30
Niezalogowany użytkownik zadziwiajaca jest twoja pogarda do czlowieczenstwa i brak na nia reakcji moderatora/ jednak bardzo czujnego gdy ktos napisze prawde o Rydzyku czy wypadku smolenskim i tych co popieraja to zlo,ktore on czyni pod ukryciem poboznosci/. Ci ludzie tam w Iraku,Syri,Afganistanie,Libii...gina a wy sobie kpiny z ich smierci urzadzacie.A kiedy Kosciol przeprosi za nazwanie uchodzcow "nachodzcami" i zacznie naprawiac zlo,ktore tym wyrzadzil?To ksiadz profesor na antenie Radio Maryja nazwal uchodzcow "nachodzcami" i przekonywal,ze nie nalezy im pomagac.Gdybym na wlasne uszy tego nie slyszal nigdy bym w to nie uwierzyl.Pan Macura tak ladnie napisal, "Oskarzam" ale zadaje sie zapomnial,ze nalezy zaczac od siebie.To Kosciol powinien byc przykladem a sa dzisiaj nimi...byli komunisci.Wasza nienawisc do ofiar wojen i zgoda na nia Kosciola jest szokujaca i zdumiewajace jest to jak latwo ta nienawisc i pogarde dla tych poranionych ludzi przyswoiliscie sobie zamiast udzielic im pomocy.I nazwaliscie to "obrona wiary" na,ktora to niby uchodzcy dybaja".W co wy wierzycie?
Plusów: 3 Taki Owaki 13.12.2017 21:55
Niezalogowany użytkownik W kwestii uchodźców jestem dumny z bycia Europejczykiem, tylko czasem wstydzę się, że jestem Polakiem.
Plusów: 2 rozwiazanie 13.12.2017 19:18
Niezalogowany użytkownik Nachodźców zwanych uchodźcami należy wysłać do krajów gdzie Europa wyeksportowała nasze miejsca pracy. A niektórych bardziej agresywnych do krajów które bombardują od kilkunastu lat państwa z których uchodźcy pochodzą: Irak, Afganistan, Syria, Libia...
Szukanie jakiejś głębi w wypowiedzi Donalda tyle samo warte co szukanie głębi w szambie (za wyjątkiem gdy wpadnie tam złoty pierścień z brylantem, ale to nie ten przypadek).
Szymański nie pierwszy, co dał się nabrać. Mądrość etapu - z pocałowaniem ręki Angeli pozyskana, ot, cała tajemnica głębi.

wszystkie komentarze >