107,6 FM

Kukiz: Dobrze, że PiS wycofało się z likwidacji JOW-ów

Paweł Kukiz wyraził zadowolenie z wycofania się przez PiS z przepisów przewidujących zniesienie jednomandatowych okręgów wyborczych do rad małych gmin. Gdyby nie Kukiz'15, PiS przeforsowałby bez problemu zmianę ordynacji wyborczej likwidującej JOW-y - przekonywał w środę poseł.

O wycofaniu się z części zapisów zwartych w projekcie zmian w Kodeksie wyborczym posłowie PiS poinformowali na środowej konferencji prasowej tuż przed sejmową debatą nad projektem.

Marcin Horała (PiS) zapowiedział, że PiS złoży do swojego projektu poprawkę przewidującą pozostawienie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-ów) w gminach do 20 tys. mieszkańców; w pozostałych gminach będzie to ordynacja proporcjonalna. Inna poprawka zakłada zmniejszenie liczby komisarzy wyborczych z 400 do 100. Okręgiem działania dla każdego z nich będzie okręg do Senatu.

"Nie jestem zwolennikiem chwalenia dnia przed zachodem słońca, ale zakładając, że PiS rzeczywiście chce powstrzymać proces obywatelom biernego prawa wyborczego na poziomie samorządów, to z samej tej intencji jestem zadowolony" - podkreślił Paweł Kukiz na konferencji prasowej w Sejmie.

Jednocześnie ocenił, że gdyby nie ruch Kukiz'15, to PiS "przeforsowałoby bez problemu zmianę ordynacji wyborczej oraz usiermiężniło i upartyjniło proces wyborczy". "Dzięki Kukiz'15 udaje się powstrzymać ten autorytarny marsz PiS-u po władzę" - dodał polityk.

"Jestem szczęśliwy, że chociaż w tym aspekcie ruch Kukiz'15 okazuje się bardzo potrzebny w polskim parlamencie, chociażby po to, żeby hamować te autorytarne zapędy PiS-u" - podkreślił lider ugrupowania.

« 1 »
 • gosc
  13.12.2017 17:53
  Kukizowi nikt już nie wierzy, uciekają od niego. Już nie rokuje. Nastał czas pompowania Morawieckich.
  doceń 7
 • KK
  14.12.2017 00:35
  A ja Mu wierzę
  doceń 4
 • Gość
  14.12.2017 08:34
  Paweł! Nie rób z nas idiotów. PiS wycofało się z JOW-ów, tylko w gminach poniżej 20 tys., czyli tam gdzie i tak trudno byłoby im skompletować listy partyjne. W większych ośrodkach (miastach powiatowych) gdzie mają swoje struktury nie odpuszczą proporcjonalnego podziału mandatów. Obiecywałeś nam walkę z "partiokracją" i na obietnicach się skończyło. Polska obywatelska w odwrocie :(
  doceń 12

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama