Kukiz: Dobrze, że PiS wycofało się z likwidacji JOW-ów

dodane 13.12.2017 16:42

PAP |

Paweł Kukiz wyraził zadowolenie z wycofania się przez PiS z przepisów przewidujących zniesienie jednomandatowych okręgów wyborczych do rad małych gmin. Gdyby nie Kukiz'15, PiS przeforsowałby bez problemu zmianę ordynacji wyborczej likwidującej JOW-y - przekonywał w środę poseł.

Kukiz: Dobrze, że PiS wycofało się z likwidacji JOW-ów   Roman Koszowski /Foto Gość

O wycofaniu się z części zapisów zwartych w projekcie zmian w Kodeksie wyborczym posłowie PiS poinformowali na środowej konferencji prasowej tuż przed sejmową debatą nad projektem.

Marcin Horała (PiS) zapowiedział, że PiS złoży do swojego projektu poprawkę przewidującą pozostawienie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-ów) w gminach do 20 tys. mieszkańców; w pozostałych gminach będzie to ordynacja proporcjonalna. Inna poprawka zakłada zmniejszenie liczby komisarzy wyborczych z 400 do 100. Okręgiem działania dla każdego z nich będzie okręg do Senatu.

"Nie jestem zwolennikiem chwalenia dnia przed zachodem słońca, ale zakładając, że PiS rzeczywiście chce powstrzymać proces obywatelom biernego prawa wyborczego na poziomie samorządów, to z samej tej intencji jestem zadowolony" - podkreślił Paweł Kukiz na konferencji prasowej w Sejmie.

Jednocześnie ocenił, że gdyby nie ruch Kukiz'15, to PiS "przeforsowałoby bez problemu zmianę ordynacji wyborczej oraz usiermiężniło i upartyjniło proces wyborczy". "Dzięki Kukiz'15 udaje się powstrzymać ten autorytarny marsz PiS-u po władzę" - dodał polityk.

"Jestem szczęśliwy, że chociaż w tym aspekcie ruch Kukiz'15 okazuje się bardzo potrzebny w polskim parlamencie, chociażby po to, żeby hamować te autorytarne zapędy PiS-u" - podkreślił lider ugrupowania.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KUKIZ'15, PAP, PARTIE, PKW, SEJM, WYBORY

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 12 Gość 14.12.2017 08:34
Niezalogowany użytkownik Paweł! Nie rób z nas idiotów. PiS wycofało się z JOW-ów, tylko w gminach poniżej 20 tys., czyli tam gdzie i tak trudno byłoby im skompletować listy partyjne. W większych ośrodkach (miastach powiatowych) gdzie mają swoje struktury nie odpuszczą proporcjonalnego podziału mandatów. Obiecywałeś nam walkę z "partiokracją" i na obietnicach się skończyło. Polska obywatelska w odwrocie :(
Plusów: 4 KK 14.12.2017 00:35
Niezalogowany użytkownik A ja Mu wierzę
Plusów: 7 gosc 13.12.2017 17:53
Niezalogowany użytkownik Kukizowi nikt już nie wierzy, uciekają od niego. Już nie rokuje. Nastał czas pompowania Morawieckich.

wszystkie komentarze >