Z błogosławieństwem u św. Mikołaja

dodane 14.12.2017 21:48

Alina Świeży-Sobel

zobacz galerię 

W bielskiej katedrze uroczystościom odpustowym ku czci św. Mikołaja przewodniczył w tym roku bp Piotr Greger.

Z błogosławieństwem u św. Mikołaja   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Koncelebrowanej Eucharystii w katedrze św. Mikołaja przewodniczył bp Piotr Greger

W uroczystej modlitwie kapłani i wierni za wstawiennictwem św. Mikołaja polecali Bogu swoje prośby. Prosili też, aby tak jak patron katedry - św. Mikołaj - umieli dzielić się z innymi tym, co posiadają.

Wraz z bp. Gregerem przy ołtarzu stanęli m.in.: proboszcz katedry ks. kan. Antoni Młoczek, ks. prał. Emil Dyrda, ks. kan. Jerzy Jęczmionka, a do modlitwy do św. Mikołaja dołączyli kapłani dekanatu z dziekanem ks. prał. Krzysztofem Ryszką.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Bp Piotr Greger przywołał orędzie św. Jana Chrzciciela

W homilii bp Greger przywołał nauczanie św. Jana Chrzciciela, który przygotowywał na przyjście Chrystusa. Jak wskazywał kaznodzieja, zaskakiwać może, że nawołując do wewnętrznej odnowy skupiał się na sprawach doczesnych, a nie duchowych, nie wymagał długich modlitw ani większych ofiar.

- Wymagał od ludzi spraw elementarnych: od urzędników wymagał uczciwości, sprawiedliwości, od żołnierzy domagał się unikania przemocy i szacunku wobec drugiego człowieka, od wychowawców egzekwował umiłowanie prawdy, ludzi sprawujących władzę nawoływał do przestrzegania prawa moralnego, a od każdego człowieka domagał się miłosierdzia i dlatego apelował o to, aby dzielili się tym, co posiadają z ludźmi, którym brakuje podstawowych środków do życia. Św. Jan Chrzciciel okazuje się niesamowicie wielkim realistą. Wzywa do pracy nad doskonaleniem uczciwości człowieka, którą traktuje - i ma tutaj wiele racji - jako elementarny warunek odnowy wszystkich obszarów ludzkiego życia: i tego osobistego, i tego wspólnotowego.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Za wspólną modlitwę do św. Mikołaja podziękował proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Antoni Młoczek

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wszędzie tam, gdzie brakuje wartości moralnych, żaden ludzki kryzys czy dramat społeczny, gospodarczy, nawet religijny, nigdy nie może zostać przezwyciężony - mówił bp Greger, wskazując na ciągle aktualne przesłanie orędzia Jana Chrzciciela.

Na zakończenie Mszy św. bp Greger poprowadził nabożeństwo ku czci św. Mikołaja i udzielił najmłodszym parafianom indywidualnego błogosławieństwa.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Najmłodsi parafianie otrzymali indywidualne błogosławieństwo.

- Chciałbym podziękować każdemu, kto przychodzi do św. Mikołaja przez cały rok. A dzisiaj w sposób wyjątkowy dziękuję obecnym na tej Mszy świętej, a w szczególności biskupowi Gregerowi, który przewodniczył tej Eucharystii i nas umocnił przez słowo, które głosił - mówił ks. proboszcz Młoczek.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIELSKO-BIAŁA, BP PIOTR GREGER, KATEDRA ŚW. MIKOŁAJA, KS. ANTONI MŁOCZEK

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.