Apel przewodniczącego KEP o wzajemny szacunek i kulturę w debacie publicznej

dodane 14.12.2017 06:51

PAP |

O wzajemny szacunek i kulturę w debacie publicznej zaapelował w środę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jak podkreślił, wśród Polaków "daje się zauważyć niepokojący wzrost napięcia społecznego i brak szacunku dla osób o innych poglądach".

Apel przewodniczącego KEP o wzajemny szacunek i kulturę w debacie publicznej   Tomasz Gołąb / Foto Gość

Metropolita poznański w przekazanym PAP tekście apelu napisał, że te zjawiska można zaobserwować "tak w debacie publicznej, jak i w prywatnych relacjach międzyludzkich, a nawet w życiu rodzinnym". Podkreślił, że wzrostowi napięcia społecznego i brakowi szacunku dla osób o innych poglądach towarzyszy "brutalizacja języka, jak również pojawiające się groźby i zachowania agresywne".

Abp Gądecki napisał, że w naturze demokratycznego państwa leży "dyskusja, spór i wymiana poglądów", zaś różnice opinii i różne wizje polityczne, ekonomiczne czy społeczne "stanowią o bogactwie oraz intelektualnym potencjale naszego społeczeństwa".

"Różnice i spory nie mogą jednak nigdy prowadzić do poniżania drugiej osoby i traktowania jej bez szacunku. Dlatego - mając również świadomość możliwości prowokacji, w celu zniekształcania prawdziwego obrazu naszego społeczeństwa oraz zaognienia sporów - trzeba jednoznacznie potępić wszelkie akty przemocy, skierowane przeciw oponentom politycznym, przedstawicielom innych wyznań, religii oraz innych narodów" - zaznaczył hierarcha.

Przewodniczący KEP napisał też, że potępienia wymagają "wszelkie przejawy braku poszanowania najwyższych urzędów Rzeczypospolitej i pełniących je osób".

"Różnice w poglądach nie mogą przysłonić ich demokratycznego mandatu społecznego i nigdy nie usprawiedliwiają używania innych niż parlamentarnych sposobów dyskusji. Zawsze, kiedy brat występował przeciw bratu, a Polak przeciw Polakowi, cierpiała na tym nasza jedność i nasza niepodległość" - stwierdził hierarcha.

"U progu świąt Bożego Narodzenia, w rozpoczętym właśnie roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości, zwracam się do wszystkich Rodaków z gorącym apelem o szerzenie pokoju w naszym społeczeństwie. Pokój można osiągnąć tylko wtedy, gdy każdy sam zaczyna się nawracać, wyrzekając się nienawiści i uprzedzeń. Chrystus wzywa: +Miłujcie waszych nieprzyjaciół!+. My nie mamy być dla siebie nieprzyjaciółmi, ponieważ - nawet wtedy, gdy myślimy inaczej - jesteśmy braćmi" - napisał abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał słowa św. Jana Pawła II z 1983 roku, że "nasza polska tradycja Bożego Narodzenia jest tradycją pojednania". Życzył też, by zbliżający się czas Bożego Narodzenia był "momentem refleksji nad dobrem, które stało się naszym udziałem w mijającym roku".

"Niech będzie czasem uspokojenia emocji i podjęcia racjonalnych decyzji odnośnie do sposobu prowadzenia debaty publicznej w najbliższych miesiącach, dla dobra przyszłych pokoleń i dla dobra naszej Ojczyzny - Polski" - napisał abp Stanisław Gądecki.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PAP

Przeczytaj komentarze | 18 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 gosc 15.12.2017 17:46
Niezalogowany użytkownik Gdzie był abp Gądecki gdy lżono Lecha Kaczyńskiego, gdy opluwano i bito obrońcow krzyża pod Pałacem Namiestnikowskim, gdy po-wiec Cyba zamordował pisowca Marka Rosiaka?
Plusów: 0 @jurek 14.12.2017 15:40
Niezalogowany użytkownik jak nie usłyszą, to im powiedz. Będzie okazja podczas wizyty kolędowej - powiedz księdzu co myślisz i w czym masz "ból". A może ty po prostu nie słuchasz księży i uważasz, że jak mają swoje poglądy, inne niż twoje, to bardzo źle? Bo chyba nie chcesz nam tutaj powiedzieć, że ci twoi księża podnoszą temperaturę debaty publicznej albo coś jeszcze gorszego?
Plusów: 4 jola1954 14.12.2017 14:40
Niezalogowany użytkownik Jakiej religii byli to wyznawcy,bo chyba nie chrześcijanie?Pan Jezus uczy nas czegoś innego.Czy ten dziennikarz zna brata Michnika i dlatego go pozdrawiał?Czy dlatego,że chciał mu dokuczyć?
Plusów: 4 TomaszL 14.12.2017 14:15
Niezalogowany użytkownik @bb - czy to jest Twoja odpowiedź na ten apel, czy tylko tego apelu nie przeczytałeś(aś)?

wszystkie komentarze >