Kościoły ewangelickie za wycofaniem nieprzyjętej uchwały ws. upamiętnienia 500 lat Reformacji

dodane 16.12.2017 10:36

KAI |

Z prośbą o wycofanie uchwały dotyczącej upamiętnienia 500-lecia Reformacji zwróciły się w liście otwartym do marszałka Sejmu trzy Kościoły ewangelickie w RP. Sejm nie przyjął uchwały z powodu sprzeciwu jednej z posłanek, zdaniem której "radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły Kościół, to niedobry pomysł".

Kościoły ewangelickie za wycofaniem nieprzyjętej uchwały ws. upamiętnienia 500 lat Reformacji   Jakub Szymczuk / Foto Gość Sala posiedzeń Sejmu RP

Sejm nie przyjął uchwały dotyczącej upamiętnienia przypadającego w tym roku 500-lecia Reformacji, gdyż sprzeciwiła się temu jedna z parlamentarzystek. Tradycyjnie uchwały okolicznościowe przyjmowane są w Sejmie przez aklamację, tymczasem zdaniem Anny Siarkowskiej (PiS, wcześniej Kukiz`15 i koło republikańskie) "radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły Kościół, to niedobry pomysł".

W konsekwencji Sejm nie zdąży przyjąć uchwały w tym roku, a to właśnie w nim mija 500. rocznica Reformacji.

Biskupi trzech Kościołów ewangelickich - Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP i Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP - odpowiedzieli na tę decyzję listem otwartym. Proszą w nim o wycofanie projektu uchwały. "Nie chcemy, aby w ten sposób dyskutowano o dziedzictwie Reformacji" - uzasadnili swoją prośbę.

Zwierzchnicy tych Kościołów w liście dziękują prezydentowi Andrzejowi Dudzie za patronat nad centralnymi obchodami 500-lecia Reformacji, które odbyły się w październiku br. w Warszawie. Podczas uroczystej sesji jubileuszowej na Zamku Królewskim prezydent Duda podkreślił, że jego obecność podczas uroczystości jest świadectwem wspólnoty, bliskości i braterstwa, które łączą wszystkich Polaków. Przypomniał też, że ewangelicy trwale wpisali się w historię państwa i narodu polskiego.

Kościoły wyrażają też wdzięczność Senatowi RP za uchwałę z 1 lutego 2017 r. upamiętniającą 500-lecie obecności protestantów na ziemiach polskich oraz licznym samorządom za podjęcie jubileuszowych uchwał i czynne zaangażowanie w organizację obchodów.

"Serdeczne podziękowania kierujemy do Kościoła rzymskokatolickiego, który razem z nami – zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w Polsce – obchodził Jubileusz 500 lat Reformacji. Dzięki temu wydarzenie to odbywało się w duchu ekumenizmu, miłości i braterstwa" - czytamy w liście zwierzchników Kościołów ewangelickich w Polsce.

Osobne podziękowania skierowano także do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i innym Kościołów chrześcijańskich w Polsce za obecność i towarzyszenie nam w roku jubileuszu Reformacji.

List podpisali: bp Andrzej Malicki (zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP), bp Jerzy Samiec (zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP) i bp Marek Izdebski (zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP).

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 53 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 8 JAWA25 20.12.2017 12:09
"wszyscy" ?
Plusów: 3 PT 20.12.2017 08:37
Niezalogowany użytkownik Przypomnijmy, że papież Benedykt XVIty nie tyko nie był za świętowaniem rocznicy reformacji, ale powiedział, że tej rocznicy ma towarzyszyć post i modlitwa, bo stało się wtedy wiele złego. Na to godzili się nawet protestanci! Niestety wszyscy o tym zapomnieli i z postu oraz refleksji zrobiło się świętowanie.
Plusów: 9 JAWA25 19.12.2017 16:00
nie jest to "bardzo proste"
nikt od Ciebie nie żąda "przyznawania poglądów protestantów za słuszne", zatem nie wyważaj otwartych drzwi
natomiast pojęcie "tolerancji" jest węższe od wolności wyznania zapewnianego przez Konstytucję i umowy których Polska jest stroną (zwłaszcza Europejska Konwencja Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 1950)
pisząc lekceważąco o Konstytucji lekceważysz prawa które ona zapewnia
Plusów: 9 JAWA25 19.12.2017 15:50
Dzięki, można dodać, iż wg Art. 31 Konstytucji
"Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych."
http://www.prezydent.pl/prawo/konstytucja-rp/wolnosci-prawa-i-obowiazki-czlowieka-i-obywatela/
a skoro każdy, to nie tylko Prezydent ...

wszystkie komentarze >