Kanada, Wielka Brytania i USA potępiają zajścia w Kijowie

dodane 18.12.2017 06:45

PAP |

Ambasadorowie Kanady, Wielkiej Brytanii i USA na Ukrainie potępili zajścia w Kijowie, gdzie zwolennicy byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego starli się w niedzielę z policją, próbując zająć jeden z budynków w centrum miasta.

Kanada, Wielka Brytania i USA potępiają zajścia w Kijowie   PAP/EPA/STEPAN FRANKO Starcia zwolenników Micheila Saakaszwilego z policją.

"Próby zajmowania i niszczenia budynków publicznych są nadużywaniem prawa do protestu pokojowego" - napisał na Twitterze ambasador Kanady Roman Waschuk.

"Całkowicie się z tym zgadzam" - napisała na Twitterze, w reakcji na słowa kanadyjskiego dyplomaty, ambasador Wielkiej Brytanii Judith Gough. "Zgadzamy się z naszymi kanadyjskimi i brytyjskimi kolegami" - oświadczyła w kolejnym wpisie ambasada USA.

Saakaszwili, który zamieszkał na Ukrainie w 2015 r., stoi tu na czele opozycyjnej partii Ruch Nowych Sił. W niedzielę zorganizował kolejny marsz antyrządowy, podczas którego domagał się m.in. impeachmentu prezydenta Petra Poroszenki.

Podczas marszu zwolennicy Saakaszwilego próbowali zająć Pałac Październikowy w centrum Kijowa, by utworzyć w nim swój sztab. Przed budynkiem i w wejściu do niego doszło do starć z policją i żołnierzami Gwardii Narodowej MSW. Ponad 30 funkcjonariuszy trafiło do szpitali. W czasie starć, w Pałacu, pełniącym funkcję domu kultury i sali koncertowej, odbywał się koncert, a na widowni były dzieci.

W 2015 roku prezydent Poroszenko nadał Saakaszwilemu obywatelstwo ukraińskie i mianował gubernatorem obwodu odeskiego. W 2016 roku były prezydent Gruzji ustąpił z tego stanowiska, oskarżając Poroszenkę o popieranie klanów korupcyjnych. Latem 2017 roku Poroszenko pozbawił Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy. Saakaszwili chce je obecnie odzyskać.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, KANADA, KONFLIKT, PAP, PARTIE, POLITYKA, UKRAINA, USA, WIELKA BRYTANIA

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 New York 18.12.2017 17:33
Niezalogowany użytkownik Jak Saakaszwili bez dokumentów przyleciał z USA do Polski, na razie nie wiadomo
Plusów: 0 (wujek) Olek 18.12.2017 09:43
Niezalogowany użytkownik Cuda niewidy, wyglada na to, ze Saakaszwili staje "inwestorom" w drodze do ich zysku. Wrog mojego wroga to niekoniecznie moj przyjaciel albo i rewolucja pozera (nie tylko) swoje dzieci.

wszystkie komentarze >